Návod, ako jogovať: Pozícia ŠIKMÝ PREDKLON V BOJOVNÍKOVI I (+VIDEO)
13. 5. 2021, 18:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:21)

Zdroj: Pexels
Kto si myslí, že jogová prax sa môže niekedy stať nudnou, zrejme vôbec nepozná jej rozsiahle možnosti. Dá sa variovať, dá sa prevádzať rôznymi spôsobmi, dá sa prispôsobovať aktuálnym schopnostiam. A práve preto je taká geniálna a efektívna.
Naučte sa bojovať voči spirituálnemu nepriateľovi
Nie, joga nás nebude učiť, ako byť silnejším, agresívnejším, chytrejším voči druhým. Ona pracuje predovšetkým s vnútrom, preto aj pozícia bojovníka buduje našu psychickú silu a odhodlanosť. Duchovný bojovník v nás bude zdieľať súboj s univerzálnym nepriateľom vo vnútri nás, ktorý sa prejavuje ako ignorancia voči sebe samému a býva prvotným zdrojom nášho diskomfortu až utrpenia. Ono to tak celé spolu súvisí. Jedným z hlavných fyzických účelov ásany bojovníka I je natiahnuť psoas, tzv. sval duše. Ak duša trpí, sval býva veľmi stuhnutý. Keď ho začnete strečovať, budete sa meniť aj po psychickej stránke.
„Telesnými benefitmi pozície šikmého predklonu v bojovníkovi I sú natiahnutie prednej strany trupu – ramien, hrudníka, brucha. Strečujú sa tiež ruky, ohýbač bedra, slabiny, stehno, lýtko, členok. Tým, že je trup naklonený vpred a ruky v predĺžení, krásne zaberá svalstvo chrbta, ako i zadná strana ramien a krk. Posilnené sú i dolné končatiny. Učíme sa tiež udržaniu aktivity stredu tela, pretože bez neho by to celé niesli chúďatká kríže,“ opisuje telesné účinky inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy, Monika Pálová. Dáva tiež priestor rozvíjaniu rovnováhy a stará sa o rozprúdenie energie v tele.
Baddha Vírabhadrásana Hasta vystreté vpred
Šikmý predklon v Bojovníkovi I môže tiež vystupovať pod názvom predĺžený Bojovník I, hlavne preto, že ruky, hlava, trup a zadná noha tvoria jednu dlhú šikmú líniu. Ásana je vhodná i pre začiatočníkov.
Prevedenie: Zastabilizujte sa v pozícii bojovníka I, uistite sa, že vaše chodidlá sú na šírku bedier, zadná špička mierne zavretá, váha tela rovnomerne na oboch končatinách. Trup je nasmerovaný vpred. Skúste bok prednej nohy posunúť viac dozadu, čím sa vám bok zadnej nohy automaticky posunie vpred a panva bude v rovnom postavení. S nádychom sa z pása povytiahnite za končekmi prstov a s výdychom napriamený trup potiahnite šikmo vpred. Pohyb vychádza od bedrových kĺbov, teda iba v hornej časti tela. Postavenie nôh je nemenné. Udržte aktivitu na zadnej nohe s celou plochou chodidla na podložke. Pozor si dávajte najmä na jej vonkajšiu hranu. Zotrvajte v pozícii niekoľko prehĺbených dychov, minimálne 5, ideálne 8 až 10. Nezabudnite previesť aj na opačnú stranu.
ÁNO
· štvorbodové ukotvenie na oboch chodidlách
· postavenie chodidiel na šírku bedier
· zadné koleno vystreté
· predné koleno nad úrovňou členku
· obe ramená aj boky natočené vpred
· aktivita v jadre tela
· rovný chrbát
· uvoľnené ramená
· hlava v predĺžení chrbtice, ťah za temenom
· pohľad šikmo nadol
· celé telo okrem prednej nohy v jednej šikmej línii
· plná koncentrácia na pozíciu
· prehĺbený dych
NIE:
· nerovnomerné rozloženie váhy tela na chodidlách – padanie do vnútornej hrany
· váha tela iba na prednej nohe
· pokrčené zadné koleno
· predné koleno pred líniou členku
· chodidlá umiestnené za sebou
· trup vytočený do strany zadnej nohy
· prehýbaniu v drieku/hrbenie sa
· absencia aktivity stredu tela
· napäté ramená vytiahnuté k ušiam
· trup/ruky padajúce príliš nadol
· hlava v predklone/záklone
· rozptýlená myseľ
· plytký dych
