Návod, ako jogovať: Pozícia ŠKORPIÓNSKY VÝKOP V STRECHE (+ VIDEO)
20. 11. 2020, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:46)

Zdroj: Shutterstock
Joga vôbec nie je nudná a ani monotónna. Obsahuje množstvo pozícií, ktoré sú modifikáciou hneď niekoľkých asán. Kombinujú postavenie, či polohy tela v nich. Veľmi zaujímavou i účinnou pozíciou je škorpiónska noha v streche.
Posilnite zadnú stranu, uvoľnite bedrá, zbavte sa stresu
V pomerne náročnej pozícii Škorpiónskeho výkopu v streche/trojnohom psovi profituje pomerne početné množstvo svalových skupín. „Najväčšia aktivita svalstva sa deje na zadnej strane tela, posilňuje sa chrbát, ramená aj celé paže, ďalej sedacie i zadné stehenné svalstvo. Ani váš core nezostáva v pozícii bez povšimnutia.
Na druhej strane sa krásne roztvára bedro pokrčenej, zdvihnutej nohy, naťahuje sa predné stehno príslušnej nohy, ako i oblasť hrudníka pri spodnej časti rebier,“ opisuje fyzické aspekty pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Buduje silu, rozvíja rovnováhu, prekrvuje mozog. Ásana nám môže výrazne pomôcť pri ťažkostiach s trávením, bolestiach hlavy, chrbta a pri pocite slabosti. Aj nervová sústava pookreje, zregeneruje sa, obnoví, nabudí. Je to pozícia, pri ktorej sa budeme cítiť silní, stabilní, znovuzrodení.
Tri Pada Ádhó Mukha Švánásana Vršikásana Pada
Ásana škorpiónskeho výkopu v streche/trojnohom psovi sa radí medzi pokročilé pozície, začiatočníci by preto mali byť v jej prevádzaní opatrní. Vychádza zo strechy/psa hlavou dole, resp. z jeho nadstavby, trojnohého psa. Vyžaduje vysokú mieru balansu.
Prevedenie: Položíme sa do pozície strechy/psa hlavou dole a zastabilizujeme sa v nej. Kostrč ťaháme vysoko nahor, vytláčame sa z celej plochy dlaní, roztvárame hrudník a ťaháme ho smerom k stehnám, päty priťahujeme k zemi. Váha tela je rovnomerne rozložená, vyhýbame sa padaniu do ramien, či zápästí. S nádychom vytiahneme jednu nohu vysoko nahor a s výdychom ju pokrčíme.
S ďalším nádychom ju potiahneme ešte kúsok vyššie za kolenom a s výdychom špičku nasmerujeme do opačnej strany, aby sme precítili roztvorenie v oblasti bedra. Dávame pozor, aby sa roztvorenie dialo iba od pása nadol, ramená zostávajú po celý čas rovno. Na rozmiestnení váhy tela sa nič nemení a my sa po celý čas vytláčame z oboch dlaní a z chodidla opornej nohy, aby sme odľahčili kostru. Na dosiahnutie väčšieho efektu natiahnutia a roztvorenia zdvihnutú nohu ťaháme výraznejšie nahor a do opačnej strany. V pozícii zostávame niekoľko prehĺbených dychov, pokojne 5 až 10 alebo i viac. Nezabudnime previesť i na druhú stranu.
„Častou chybou pri trojnohom psovi býva prehnutie sa v krížoch. Vychádza zo snahy jogína dosiahnuť vyššie vytiahnutie nohy alebo jej väčšie pootvorenie. Nie je však správne, pretože driekovú časť chrbtice preťažuje. Vždy preto myslite na základné postavenie tela v pozícii a držte sa jej základných zásad, efekt bude priaznivejší,“ upozorňuje inštruktorka.
ÁNO
· dlane na šírku ramien
· roztvorené prsty na rukách, prostredník smeruje vpred
· vytláčanie z celej plochy dlaní
· uvoľnený krk, pohľad k dolným končatinám
· ramená odtiahnuté od uší a v rovnomernom postavení
· rovný chrbát
· aktívny stred tela
· kostrč a sedacie kosti vysoko nahor
· päta opornej nohy na zemi alebo smerujúca k zemi
· ťahanie zdvihnutej nohy do opačnej strany, vedomé otváranie bedra
· prehĺbený dych
· dokonalá koncentrácia na pozíciu
NIE
· dlane príliš na úzko/na široko
· spojené prsty na rukách, prsty smerujúce dnu alebo von
· zdvíhanie vnútornej strany dlaní od podložky
· hlava v záklone alebo prílišnom predklone
· ramená padajúce k ušiam
· prehýbanie v chrbte
· absencia aktivity stredu tela
· prepadávanie kostrče dole
· padanie váhy tela dopredu – na dlane a ramená alebo na stranu opornej nohy
· vytáčanie ramena na strane zdvihnutej nohy smerom von
· plytký dych
