Mnoho jogových pozícií pôsobí veľmi jednoducho až zanecháva dojem, že efekt nemôže byť výrazný. Opak je však pravdou. Nemusíme byť vždy krkolomne zapletení, aby sme dosiahli jedinečný efekt, ktoré ásany ponúkajú. Aj tie úplne najľahšie.

Joga s vami dokáže urobiť oveľa väčšie zázraky, ako si myslíte.
Zdroj: Shutterstock.com

Natiahnutie, posilnenie, rovnováha

Pozícia úklonu v nízkom výpade síce pôsobí pomerne nenáročne, napriek tomu sa v nej efektívne zlučuje strečing, sila a aj udržiavanie balansu. Bez aktivácie jadra tela to len ťažko pôjde. Aktivácia rovná sa posilnenie. Snaha o udržanie rovnováhy rovná sa dokonalá koncentrácia. Ásana je zaradená medzi otvárače bedier, dochádza teda k uvoľneniu v celej oblasti bokov.

„Obe dolné končatiny sa strečujú a taktiež posilňujú. Na prednej nohe sú naťahované sedacie svaly a sčasti i zadná strana stehna. Na zadnej nohe profituje ohýbač bedra i predný stehenný sval a vďaka úklonu i bočná strana. Strečovaný je tiež celý trup na vonkajšej strane a dá sa povedať, že na strane zadnej nohy budete cítiť príjemný ťah od kolena až po malíček ruky. Pri úklonoch sa jedna strana tela efektívne posilňuje, zatiaľ čo druhá sa krásne uvoľňuje,“ opisuje fyzické pôsobenie ásany Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Aktivácia všetkých spomínaných svalov vedie k spaľovaniu tukov v oblasti bokov, stehien, brucha. Svalstvo je účinne tonizované a dá sa povedať, že pracuje po celej dĺžke i hĺbke tela. Vďaka úklonu sa stimulujú aj vnútorné orgány, najmä pečeň a obličky, čím sa zlepšuje ich činnosť. Lepšie na tom bude i vaše trávenie. Ásana je výbornou úľavou pri problémoch so zápalom sedacieho nervu. Pozícia aj roztvára pľúca i hrudník, čím podporuje dych.