Pre mnohých nie sú príjemné, preto sa im vyhýbajú. Vedeli ste však, že záklony majú pre naše telo i psychiku až terapeutické účinky? Niet divu, predkláňame sa prakticky celý deň, záklony sa ale akosi v našom živote nevyskytujú.

Ak chcete otehotnieť, vynechajte silové tréningy, stavte skôr na vytrvalostné aktivity ako beh, bicyklovanie, dlhé prechádzky, jogu či kalanetiku.
Zdroj: Shutterstock

Roztvorte svoje srdce, zaktivujte životnú energiu, privítajte nové

Pracujeme za počítačom, nakláňame sa nad jedlom, šoférujeme, zdvíhame veci a robíme mnohé iné úkony, ktoré dávajú naše telo do polohy predklonu a zatvárania sa. Po fyzickej stránke nám to skracuje svalstvo na prednej strane trupu a neustále opiera prednú časť stavcov o seba, čo stláča medzistavcové platničky. Negatívny vplyv to má i na rôzne nervové zakončenia, ktoré sídlia v chrbtici. Práve početnými predklonmi si nechtiac spôsobujeme bolesti chrbta. Po psychickej stránke nás predklony schovávajú, čo má negatívny vplyv na sebavedomie i náladu. Nehovoriac o vnútorných orgánoch, ktoré sú stlačené a ich funkcia obmedzená. Dosť dôvodov na to, aby sme sa začali zakláňať a vymenované problémy eliminovali.

„Liečivá sila záklonov je podmienená ich správnym prevedením, preto nie je jedno, ako ich prevádzame. Nechcite od svojho tela veľké rozsahy, ale roztvárajte ho pomaly a postupne. Prílišné pnutie má totiž kontraproduktívne účinky. Pri správnom záklone si vyrovnáte chrbticu, posilníte svalstvo v tejto oblasti a vyhnete sa prípadným bolestiam. Zároveň poskytnete vynikajúci strečing prednej strane trupu – svalom prednej strany ramien, hrudníku i bruchu. Ponaťahujú sa aj ohýbače bedier, čo povedie k ich uvoľneniu a otvoreniu. V konečnom dôsledku zlepšíte aj svoj celkový postoj,“ vysvetľuje inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy, Monika Pálová. Po psychickej stránke si pozdvihnete náladu, rozradostníte sa. Záklony otvárajú všetky čakry, najviac však stimulujú tu srdcovú. Odstraňujú pocity neistoty a strachu, uľavujú od stresu. Povzbudzujú činnosť obličiek, ako i iných vitálnych orgánov. Podporené je i dýchanie.