Pitie jablčného octu každé ráno: aké výhody to prináša ?
6. 9. 2023, 15:20 (aktualizované: 30. 5. 2024, 15:26)

Vo svete, v ktorom každý deň prichádza nový "zázračný" zdravotný tip, môže byť ťažké oddeliť zrno od pliev. Trend jablčného octu je už nejaký čas hitom na sociálnych sieťach, a preto sme sa rozhodli zistiť, či sú jeho účinky skutočné a čo sa stane, ak túto rannú rutinu zaradíme do nášho dňa.
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Čo je to jablčný ocot?
Jablčný ocot je druh octu, ktorý sa vyrába fermentačným procesom, pri ktorom sa (zjednodušene povedané) pomocou kvasiniek a cukru premieňajú rozdrvené jablká na kyselinu octovú. Surový, nefiltrovaný jablčný ocot obsahuje baktérie a kvasinky, ktorých súčasťou sú probiotiká prospešné pre naše črevá.
Jablčný ocot je silný liek, ktorý sa používa už stovky rokov - naozaj teda obstál v skúške času. Prípravky z jablčného octu sú vďaka svojej probiotickej sile skvelé pre zdravie čriev, pomáhajú vyrovnávať hladinu cukru v krvi, podporujú trávenie a reguláciu hmotnosti, znižujú hladinu cholesterolu, posilňujú imunitný systém a dokonca sa hovorí, že pomáhajú - a dokonca zlepšujú - vzhľad akné a jaziev.
Jedinou nevýhodou jablčného octu je potenciálna erózia zubnej skloviny, preto je kľúčové miešanie s vodou. Môžete si namiešať tzv. "shot" - 1 až 2 polievkové lyžice octu v 15 až 30 mililitroch vody - pred jedlom alebo po jedle, podľa toho, čo vám vyhovuje viac.

Fungujú gumové výživové doplnky s jablčným octom?
Jedna z najväčších otázok ľudí týkajúcich sa jablčného octa podľa Google? Či fungujú octové žuvačkové doplnky stravy. Väčšina odborníkov na zdravie sa zhoduje, že gumové cukríky nie sú najlepším spôsobom prijímania správnych živín, a jablčný ocot nie je výnimkou. Gumové cukríky sa totiž nevstrebávajú tak dobre, a navyše nie sú dobré pre vaše zuby.
Aký jablčný ocot si vybrať?
Najlepší spôsob, ako si dopriať jablčný ocot, je v tekutej forme. Vyhľadávajte organické prípravky, ktoré obsahujú surové, nefiltrované a nerafinované fermentované jablká. Vždy je najlepšie kupovať v sklenenej fľaši, nikdy nie v plastovej.
Na výber je aj veľa rôznych zmesí jablčného octu. Môžete si zaobstarať hotové denné dávky, ktoré obsahujú aj zložky ako zázvor, kurkuma, med, či červenú repu, alebo nájsť väčšie balenia, ktoré sú zväčša aj cenovo výhodnejšie.
Verdikt o jablčnom octe
Jablčný ocot nie je ďalším módnym výstrelkom. Samozrejme, že to nie je všeliek, ale je to jeden z doplnkov stravy, ktorý rozhodne zlepší trávenie a celkové zdravie k lepšiemu.