Vo svete fitnes predstavuje doska fenomén, ktorým dokážeme posilniť prakticky celé telo. Prioritne v nej však ide o pevný stred. Nakoľko je veľmi populárna a efektívna, existuje nespočetné množstvo jej obmien. Dá sa v nej dokonca i skákať.

Opakuj 20 x po 8 sek. výdrže postupne na obe strany.
Zdroj: Shutterstock

Pevní v jadre, odolní v celom tele

Svaly nemajú rady stereotyp a ak cvičíme dookola to isté, ich reakcia a teda i pozitívny efekt na naše telo, nie sú natoľko evidentné. Preto im musíme neustále dávať nové impulzy - aby nezleniveli a aby naše telo napredovalo.

„Pre novú efektivitu pohybu a zapojenia svalov, ako aj pre osvieženie psychickej motivácie, sú určené obmeny starých známych cvikov. V doske zapájame takmer všetky svalové skupiny, ináč by sme sa v nej len ťažko vedeli správne udržať. Ak už máme osvojený základný variant, môžeme ju začať obohacovať o rôzne modifikácie. Podmienkou je ale zvládnutie toho najjednoduchšieho spôsobu,“ vysvetľuje postupnosť sťažovania dosky Monika Pálová, inštruktorka posilňovacích druhov cvičenia.

Ako sme už spomínali, najaktívnejšie sa v doske zapája celá plocha brucha, predná strana stehien, predkolenia, prsné svaly, ako aj ramenné svaly. Výrazne v nej pracuje i chrbtové svalstvo, svaly šije, tricepsy a čiastočne aj sedacie svaly. Zapojenie svalov sa deje na vedomej i nevedomej úrovni.

Skoky vo vysokej doske si nemôžeme dovoliť prevádzať so zlou technikou, ináč doplácajú kríže a často i ramená. Preto je nasledujúci cvik určený iba tým, ktorí majú základný variant takpovediac v malíčku. Vďaka skoku sa svalstvo aktivuje intenzívnejšie a s väčšou silou.