Reklama

Pre pekné nohy: Rotopéd alebo radšej spinning?

Reklama

Ak nedáte dopustiť na klasický bicykel, zrejme vám počas zimy jeho výhody budú chýbať. Svaly v pohybe, vyplavené endorfíny a dobrý pocit, že ste niečo pre svoju postavu urobili, to sú iba základné plusy pravidelného bicyklovania. S jesenným počasím sa však možnosti na vytiahnutie kolies znižujú, a tak treba hľadať náhradné riešenia.

Rotopéd doma v obývačke
Dnes už nie je ničím výnimočným, keď máte bicykel doma v obývačke. Samozrejme, reč je o tom stacionárnom, ktorý sa z miesta nepohne a je jedným z najobľúbenejších domácich fitness strojov. Zoženiete ho v sumách približne od 80 eur vyššie a do bytu sa bez problémov zmestí.

Výhody: V prvom rade je dostupný a jednoduchý na používanie. Ako sme už povedali, rotopéd máte v pohodlí domova, a tak nie ste závislí od počasia vonku. Môžete ho používať, kedy len chcete, dokonca aj pri pozeraní televízie. Sami si určujete intenzitu cvičenia i to, ako dlho budete šliapať do pedálov. Nikto vás nesleduje, a tak odpadáva aj neistota, ktorú mnohí pociťujú vo fitnescentre.

Nevýhody: Kto doma rotopéd má, zrejme tuší, že najdôležitejšia je vôľa. Veľmi často sa totiž stáva, že po niekoľkých mesiacoch odhodlanie opadne a z pomôcky na cvičenie sa stáva vešiak na oblečenie. Cvičenie osamote má nevýhodu aj v tom, že vás nemá kto potiahnuť. Často tak nedocvičíte ani tú polhodinku, ktorú ste si predsavzali.

Spinnig vo fitku
Keďže cvičenie na rotopéde patrí k tým najobľúbenejším, chytili sa ho aj fitnescentrá. Okrem strojov, ktoré môžete navštíviť v posilňovni, je v ponuke aj spoločné cvičenie na bicykli, teda spinning. Populárny je už niekoľko rokov a množstvo fanúšikov dokazuje, že jeho sláva ani zďaleka nekončí. Jedna hodina stojí okolo štyroch eur, ale ceny výrazne závisia od mesta, v ktorom sa do fitka vydáte.

Výhody: Spinning je takisto možnosťou, ako bicyklovať bez ohľadu na počasie. Jeho výhodou oproti domácemu šliapaniu je však to, že ide o spoločné cvičenie pod dohľadom inštruktora, takže je nad vami neustále dozor. To znamená, že cvičenie dotiahnete do konca, viete presne, čo máte robiť a ostatní cvičiaci vás motivujú, aby ste to v polovici nevzdali.

Nevýhody: Aj keď rotopéd je pripravený vždy, fitnescentrum nie. Musíte sa držať otváracích hodín a takisto toho, aby ste sa na hodinu zmestili. Mnohých odrádza i cena jedného cvičenia, pretože po prerátaní to vychádza tak, že rotopéd doma v obývačke sa oplatí oveľa viac. Chýbať však bude inštruktor i ostatní cvičenci, takže je na vás, či sú pre vás ďalší ľudia výhodou alebo nie.

Bicyklovať sa teda dá aj v zime, ale musíte rátať s tým, že budete šliapať na mieste. V oboch prípadoch je veľkým mínusom chýbajúci čerstvý vzduch, no pootvorené okno ponúka aspoň čiastočné riešenie. Či už teda nasadnete na rotopéd doma alebo vo fitnescentre, to je len na vás, no v každom prípade sa vám postava poďakuje krajšími krivkami.

Autor: Marge

-->