Reklama

Predsudky stranou, skúste beh vzad!

Reklama

Bežanie vzad znie skôr ako spôsob na zabavenie detí v tábore než ako seriózna športová aktivita. Ale zdanie klame, dámy! Zahoďte predsudky a uvidíte, že niečo na tom behu (vzad) je.

Beh vzad, inak známy tiež ako retrobeh, nie je žiadna novinka. Bežne ho praktizujú vrcholoví atléti v rámci svojho tréningu, rovnako dobre je známy aj ako rehabilitačná metóda pri zotavovaní sa zo športových úrazov.

Približne pred tridsiatimi rokmi sa stal z retrobehu v zámorí hit rekreačných bežcov a odtiaľ sa trend preniesol do celého sveta. Dnes už nie je v zahraničí ničím nezvyčajným stretnúť bežca vzad v parku. Hoci, v tých slovenských je to ešte predsa len trochu rarita.

Nie je to žart!
Načo si to komplikovať, poviete si možno. Pre telo je predsa prirodzený pohyb vpred, nie vzad. Avšak beh vzad má svoje nesporné výhody. Naproti klasickému behu je tento pohyb omnoho šetrnejší ku šľachám a kĺbom. Zapájate pri ňom do práce svalové skupiny brucha aj chrbta a výborne spevníte nohy.

Keď už je reč o nohách, pri behu vzad je mimoriadne dôležité ich prepínanie. Snažte sa čo najmenej ohýbať kolená.

Spaľovanie kíl
Beh vzad je skvelý na kondičku a zhadzovanie kíl. Za spomenutie stojí, že pohyb, aký vykoná telo pri 100 krokoch bežania vzad, sa svojim efektom vyrovná 1000 krokom pri bežnej chôdzi (a to pri rovnakom tempe!).

Čo úrazy?
Paradoxne, údajne nie sú o nič viac pravdepodobné, ako pri klasickom behu. Samozrejme, že si zo začiatku budete pripadať nemotorne, ale telo sa na nový druh pohybu veľmi rýchlo dokáže adaptovať. Po prekonaní počiatočných ťažkostí s koordináciou to už môźete rozbaliť naplno!

Kvôli bezpečnosti je lepšie, ak si na beh vzad vyberiete dobre známy terén. Voľné, nie príliš členité priestranstvá sú ideálne. Začnite rýchlou chôdzou a plynule prejdite do poklusu. Aby vám z dívania sa za seba nestuhol krk, priebežne striedajte strany. Chvíľu sa pozerajte cez ľavé plece, chvíľu cez pravé.

Retrobeh nie je žiadne hobby na dlhé trate, ale desať až pätnásť minút dvakrát týždenne postačí na to, aby priniesol požadovaný efekt. Odporúča sa po každej minúte striedať rýchlu chôdzu s behom.

Tip: Stále máte zábrany z toho, že vás niekto uvidí pri tejto čudesnej aktivite? Nahovorte priateľa aklebo kamarátku, nech do toho idú s vami. Zlepší to motiváciu a pri behu vzad v skupinke si aspoň nebudete pripadať ako podivín.

Autor: Dharma

-->