Reklama

Toto sú najčastejšie prehrešky, ktoré kazia vaše chudnutie!

Reklama

Hľadáte efektívny spôsob, ako konečne schudnúť? Vyhnite sa týmto častým chybám a čoskoro uvidíte výsledky, ktoré vás potešia.

Ako píše magazín Zdravie, pri chudnutí sa často dopúšťate rôznych prehreškov, ktoré môžu spomaliť alebo dokonca úplne sabotovať snahy o dosiahnutie štíhlej postavy. Nevzdávajte sa, ale pozornejšie a s nadhľadom sa pozrite na svoj životný štýl. Niekedy sa skutočne stačí poriadne napiť a oddýchnuť si. Tu je osem najčastejších prehreškov, ktorým sa oplatí vyhýbať.

1. Zámena smädu za hlad

Dbajte na dôsledný pitný režim. Prečo? Nedostatočný príjem tekutín môže viesť k zámene smädu za hlad, čo môže spôsobiť prejedanie. Snažte sa piť priebežne počas celého dňa. Pokojne si dajte pohár vody hneď po prebudení. Naučte sa počúvať svoje telo. Ak cítite mierny hlad mimo času jedla, najprv vypite pohár vody a počkajte niekoľko minút. Ak pocit hladu pretrváva, niečo zjedzte. Vo všeobecnosti však platí, že napiť by ste sa mali asi 30 minút pred jedlom. To vám môže pomôcť cítiť sa sýtejšie a môže znížiť riziko prejedania sa. Snažte sa vyhnúť pitiu tesne po jedle, narušite tak zdravé trávenie.

2. Vynechávate raňajky

Nepreskakujte jedlá. Mnohí veria, že vynechávanie jedál, najmä raňajok, pomôže pri chudnutí. V skutočnosti to môže spôsobiť spomalenie metabolizmu, čo vyvolá ešte väčší hlad. V záverečnom súčte zjete toho oveľa viac ako keby ste raňajkovali. Naznačili to aj niektoré štúdie. Keď sa ráno nenajete, telo môže prejsť do režimu šetrenia energie, čo môže spôsobiť zníženie kalorického výdaja počas dňa .

3. Málo spíte

Dbajte na kvalitný spánok. Hoci sa vám to nezdá, úzko súvisí s ideálnou hmotnosťou. Kvalitný spánok je kľúčový pre reguláciu hormónov, ktoré ovplyvňujú hlad a sýtosť. Nedostatok spánku môže zvýšiť hladinu hormónu grelín, ktorý zvyšuje chuť do jedla a znížiť hladinu leptínu, ktorý signalizuje sýtosť. Ak je to možno, vyhnite sa ponocovaniu.

4. Jete nepravidelne

Snažte sa jesť pravidelne. Konzumácia jedál v nepravidelných časoch môže viesť k zhoršeniu regulácie hladiny cukru v krvi a zvýšeniu chuti do jedla. Najčastejším prehreškom je, ak celý deň nič nejete a všetko sa snažíte dobehnúť neskoro popoludní či až podvečer, keď prídete domov. Tento zlozvyk môže viesť k nadmernému príjmu kalórií v jednom jedle, čo môže narušiť snahy o chudnutie. Po dlhom dni bez jedla vzniká väčšia pravdepodobnosť, že si vyberiete rýchle, nezdravé jedlá s vysokým obsahom kalórií a nízkym obsahom živín.

5. Nedostatok aktivity

Nedostatok fyzickej aktivity. Ak sa zameriate len na diétu a nepridáte do svojej každodennej rutiny pohyb, môže to spomaliť chudnutie. Pravidelná fyzická aktivita pomáha spaľovať kalórie a zlepšovať metabolizmus. Nemusíte sa hneď vrhnúť do fitka. Zaraďte do denného harmonogramu častejšie chôdzu. Vždy napríklad uprednostnite schody pred výťahom. Rátali ste si niekedy behom dňa kroky? Splniť obľúbenú métu 10 tisíc krokov dá niekedy celkom zabrať.

6. Zajedanie emócii

Vyvarujte sa takzvanému emočnému jedeniu. Konzumácia jedla v reakcii na stres, smútok alebo nudu môže viesť k nadmernému príjmu kalórií. Je dôležité naučiť sa zvládať emócie bez jedla. Riešte ich meditáciou, maľbou, tancom, hrou na akýkoľvek hudobný nástroj, ale aj pohybom. Zachrániť vás môže i písanie denníka, ale nie vyjedanie chladničky. Snažte sa emócie spracovať a nie zajedať.

7. Zdravé pochúťky v zlom množstve

Vymenili ste večerné pojedanie čipsov za orechy? Určite je to zdravšia alternatíva, ale ani zdravé potraviny nemôžete jesť v neobmedzenom množstve. Orechy sú energeticky bohaté, pričom 100 gramov obsahuje približne 500-700 kalórií, v závislosti od druhu. Ak si chcete vychutnať všetky ich pozitívne účinky, mali by ste ich denne zjesť maximálne za hrsť. Vyhnite sa orechom obaleným v cukre, soli alebo čokoláde, pretože tieto prísady pridávajú extra kalórie a môžu znížiť zdravotné benefity orechov.

8. Skryté kalórie

Najčastejšie ich prehliadnete v nápojoch. Sladké nápoje, alkohol, káva so smotanou a cukrom, ovocné šťavy a energetické nápoje môžu výrazne zvýšiť denný príjem kalórií bez toho, aby poskytovali pocit sýtosti. Kalórie prijaté z nápojov neprispievajú k pocitu sýtosti rovnakým spôsobom ako pevné jedlo, čo môže viesť k nadmernému príjmu kalórií. Sladké nápoje môžu navyše spôsobiť rýchly nárast hladiny cukru v krvi a následný pokles, čo môže vyvolať pocit hladu a chuť na sladké.