Upadáte z lockdownu do depresií? TOTO vám zaručene pomôže sa jej zbaviť, a to okamžite!
7. 1. 2021, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 22:12)

Zdroj: Shutterstock
Mať chvíľu uvoľnený režim, fungovať na home office a prepracovať celý deň v pyžame môže byť určitý čas celkom fajn. Neunúvate sa s mejkapom, nie ste nastrojené v kostýme, nenerváčite v premávke. Keď to však už trvá dlhšie, môže vám to prerásť cez hlavu a vy sa premeníte na lemru s kilami navyše, ktorá upadá do každodenných depresií. Vyhnite sa tomu!
Ustálený režim
Už ste si všimli, že v časoch, keď ste mali viac povinností ste toho aj viac zvládali? A zrazu ste vybehli zo zabehnutých koľají, máte toho podstatne menej a aj tak nič nestíhate. Áno, presne to sa stane, keď človek vybočí zo zabehnutého režimu. Spomalíte tempo a veci, ktoré nehoria ignorujete. Z najvyššej zaradenej rýchlosti sa zrazu ocitáte na jednotke. Pomôže, ak si urýchlene zavediete režim v nových podmienkach.
Aj keď nemusíte, vstávajte vždy v rovnaký čas. Určite si časové rozpätie na raňajky a rannú hygienu a nezabudnite sa prezliecť z pyžama. Nemusíte sa nahodiť ako do práce, ale určite sa prezlečte do denného oblečenia. Stanovte si časový priestor na prácu, jedlo, domáce práce, seba, pohyb a rodinu. A dodržiavajte ich!
Čerstvý vzduch
Každučký deň venujte prechádzke alebo športovej aktivite na čerstvom vzduchu. Za každého počasia. Ak sa dá, choďte do neďalekej prírody alebo aspoň do parku. Okysličí vám to organizmus, vyplaví z tela toxíny, povzbudí imunitu, zlepší náladu.
Pohyb na čerstvom vzduchu je jedným z najzákladnejších foriem, ako udržať organizmus zdravý. Fyzicky aj psychicky. Pokiaľ možno doprajte si túto prechádzku za denného svetla, myseľ pookreje o čosi viac a zdvihne sa vám nálada.
Športové aktivity
Je jedno, či ste pred pandémiou športovali alebo nie, teraz je najvhodnejší čas začať. Nemusíte vypľuť dušu, vyberte si mierne a sebe vhodné aktivity. Namiesto behu zvoľte rýchlu chôdzu, posilňovňu nahraďte domácim tréningom s vlastnou váhou, skupinové cvičenia online lekciami.
Na nete ich nájdete od výmyslu sveta a hýbať sa môže človek akejkoľvek kondičnej, vekovej, váhovej kategórie. Nevyhovárajte sa na obmedzený rozpočet, je ich tam kopec i zadarmo. Ak máte dostatok fantázie a znalostí, zostavte si tréning samé. Dodržiavajte pravidelnosť a cvičte minimálne dva krát do týždňa, ideálne štyri krát. Nechoďte na výkony, vnímajte pocit.
Ponaťahujte sa
Nielen spáliť prebytočné kalórie je potrebné. Aby bolo telo v skutočnej harmónii a svalstvo funkčné, treba ho tiež pravidelne strečovať. Môžete siahnuť po online inštrukciách alebo zvoliť formu jogy. Tá s človekom pracuje veľmi komplexne a účinkuje hneď na niekoľkých úrovniach, fyzickej, duchovnej i energetickej.
Pred strečingom sa uistite, že vaše telo je zahriate. Potrebná je plná koncentrácia na prevádzaný pohyb a vnímanie vlastných limitov. Bolesť do strečingu ani jogy nepatrí, určite teda nenúťte svoje telo zotrvávať vo veľkom diskomforte. Naťahovanie si doprajte pokojne i denne, stačí 20 – 30 minút. Nadobudnete elasticitu, ozdravíte kĺby, poopravíte chrbticu.
Ponorte sa do seba
Kedy, keď nie teraz je čas venovať sa i svojmu duchovnému ja? Nemusíte zrovna hodiny meditovať, existujú i jednoduchšie a prístupnejšie techniky. Ono to nie je žiadna veda. Nájdite si na 10 minút tichú miestnosť, zapáľte si sviečku, pohodlne sa posaďte alebo si ľahnite a buďte chvíľu samé so sebou.
Sústreďte sa na pokojný, plynulý dych a neodbiehajte za myšlienkami. Bezmyšlienkový stav je utópia, preto sa ním nezaťažujte. Myšlienky k vám prídu a je to normálne, vy ich však pokojne odprevaďte preč. Počas vašej súkromnej relaxácie vnímajte daný moment. Všímajte si, ako sa vaše telo uvoľňuje, myseľ upokojuje, dych plynie. Efektívne môžu byť i predstavy o vysnívanom, či obľúbenom mieste. Dôležitá je plná koncentrácia na súčasný okamih a dokonalé precítenie príjemných pocitov.