Potraviny, po ktorých budete hladnejší! Dajte si na ne pozor!
2. 5. 2023, 13:00 (aktualizované: 30. 5. 2024, 15:24)

Zdroj: Shutterstock
Stáva sa vám, že sa najete a vzápätí sa znova hlási hlad? Môžu za to niektoré potraviny, ktorým by ste sa v záujme štíhlej línie mali vyhýbať. Povzbudzujú vás totiž k ďalšiemu jedeniu.
Ak občas pociťujete hlad medzi jedlami, nie je to veľký problém, ale príliš časté maškrtenie či pojedanie mimo hlavných jedál môže viesť k priberaniu a čo horšie, k vzniku chorôb ako cukrovka alebo srdcové choroby, píše Zdravie.sk. Je preto dôležité položiť si otázku, prečo tieto chute vznikajú, keď ste sa prednedávnom poriadne najedli. Ide o to, že nie každé jedlo prinesie pocit sýtosti. Niektoré jedlá vám môžu dokonca spôsobiť väčší hlad! Ktoré sú najčastejšie?
Ide hlavne o jedlá obsahujúce rýchle cukry, ktoré rýchlo zvýšia glykemický index , ktorý následne rovnako rýchlo klesne. Pokles hladiny cukru v krvi je jednou z príčin pocitu hladu. Napríklad banán a batát majú takmer rovnaké nutričné zloženie, no telo na ne reaguje inak. Sladký zemiak obsahuje „pomalý cukor“, zatiaľ čo banán „rýchle cukry“. Po banáne teda vyhladnete skôr ako po batátach.
A pozor aj na málo výživné, no kalorické jedlá, ktoré síce zaplnia žalúdok, no nezasýtia organizmus.
1. Ryžové chlebíčky
Považovali ste chrumkavé chlebíky z pufovanej ryže za svojho spojenca pri chudnutí? Sú to skutočné glykemické bomby! Veľmi bohaté na cukry a nedodajú vám sýtosť. Ryžový chlebík dokonca spôsobí, že budete túžiť po sladkých produktoch!
2. Tavený plátkový syr
Vysoko spracované syry obsahujú nekonečný zoznam ingrediencií: zvyšný nepoužitý syr, nastrúhaný a zmiešaný s ostatnými ingredienciami sa naleje do prúžku plastovéj fólie.
Tento produkt obsahuje farbivá a potravinové prísady, ktoré nepodporia vašu sýtosť.
3. Ovocná šťava
Cukor v ovocí zvyšuje hladinu cukru v krvi. Hoci je ovocie potravina s vysokým obsahom vlákniny, v skutočnosti jej príjem pochádza hlavne z zo šupky, ktorá je pri odšťavovaní odstránená. Nápoj nie je potrebné žuť, takže sýtosť sa dostaví oveľa neskôr, ako keď zahryznete priamo do celého ovocia! Pohár šťavy teda neposkytuje zďaleka toľko živín a už vôbec nie sýtosti, ako normálne ovocie.
4. Instantné rezance
Instantné rezance sú rýchlo pripravené, ale dlho sa trávia. Ak sa teda pri ďalšom jedle rozhodnete pre zeleninu, vaše telo nebude schopné správne absorbovať ich dobré živiny. Váš tráviaci systém bude zaneprázdnený a zameraný na trávenie skôr zjedených rezancov!
Okrem toho obsahujú príliš veľa dusičnanov a sú veľmi chudobné na výživu. Toto jedlo obsahuje takmer 2700 mg sodíka v jednom balení, čo je viac ako jeho odporúčaný celodenný príjem.
5. Ľahká octovo-majonézová poleva
Zálievka na šaláty sa síce označí ako "light", no ľahká veru nie je. Tuk odstránený z priemyselných "vinaigrettov" je totiž nahradený cukrom a vodou. Ľahké zálievky sú koncentrátmi potravinárskych prísad, ktorým sa treba vyhnúť! Namiesto toho si vyberte domácu zmes z oleja a octu. Olivový olej vám umožní lepšie absorbovať živiny v šalátoch.
6. Nízkotučné arašidové maslo
Táto voľba poslúži len na to, aby ste sa necítili previnilo. Ak ale naozaj chcete jesť arašidové maslo, uprednostnite jeho pôvodnú verziu. "Light" verzia obsahuje takmer rovnaký počet kalórií, no viac umelých sladidiel a vyššie množstvo cukru. Výsledkom je, že pocit hladu príde rýchlejšie.
7. Sušienky, tyčinky, čipsy, slané keksíky
Dajte si pozor na drobné slané pečivo. Vaša chuť do jedla sa po ich skonzumovaní veľmi rýchlo vráti, pričom vysoké množstvo soli vedie aj k smädu a vodu k sušienkam asi piť nebudete.
Malé balenie chrumiek obsahuje polovicu odporúčanej dennej dávky soli.
8. Sladidlá
0% jogurty, "light" limonády... Sladidlo nahrádza cukor aj v týchto potravinách. Sladidlá síce znížia váš príjem kalórií, oklamú váš frustrovaný mozog a ten si bude pýtať viac! Sladidlá nájdete najmä v spracovaných potravinách, ktoré sú veľmi škodlivé pre zdravie. Sladidlá sú dokonca podozrivé z toho, že podporujú priberanie a cukrovku 2. typu.
9. Konzervované cereálie
Priemyselné cereálie zostávajú jednou z najobľúbenejších foriem raňajok. Majú však veľmi vysoký obsah sacharidov a neobsahujú žiadne bielkoviny. Veľa pridaného cukru a málo vlákniny. Značky vo všeobecnosti uvádzajú nutričné hodnoty na 30 g porciu. Ňou prijmete ekvivalent 2 kociek cukru, okrem ostatných prísad. A či ostanete pri 30 gramoch je otázne. A pamätajte - cukor si žiada cukor a pocit hladu sa dostaví rýchlo znova!