Fotostory

Top CVIKY na zadok: Zvládnete ich bez problémov aj doma!

Cviky na zadok. ZDROJ: Shutterstock

Sedacie svalstvo sa neoplatí posilňovať len kvôli kráse. Pomôže vám udržať v správnej pozícii panvu a ochrániť vás pred ťažkosťami so spodnou časťou chrbta.

Spevňovať sedacie svaly sa nevyplatí len kvôli tom, aby zadok vyzeral pekne v rifliach, či v plavkách. Napríklad veľký sedací sval je takmer stále v činnosti a pomôže vám pri chôdzi po schodoch. Pomôže vám však v správnej pozícii udržať aj panvu. Okrem toho sa oplatí precvičovať aj stredný či malý sedací sval. Posilnenie týchto svalových skupín pomôže i správnemu postaveniu chrbtice v jej spodnej, najmä krížovej oblasti. Aj posilňovanie sedacích svalov môže byť pestré, píše Zdravie.sk.

Existuje mnoho cvikov na zadok, ktoré môžete vykonávať aj doma bez nutnosti návštevy posilňovne. Tu sú niektoré z najefektívnejších cvikov:

1. Začnite drepom

V stoji mierne rozkročnom, na šírku bokov, vystrite chrbát a predpažte. Potom urobte drep. Dávajte si pozor, aby ste nemali v záverečnej fáze kolená pred špičkami. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte 15-krát.

Pri posilňovaní sedacích svalov je základným cvikom drep.
Zdroj: Shutterstock