PRÍZNAKY syndrómu vyhorenia: Zažívate niektoré z nich aj vy?
11. 9. 2023, 14:23 (aktualizované: 30. 5. 2024, 15:26)
Ľudia sú dnes viac vystavení psychickej záťaži a práca môže byť jedným z hlavných dôvodov. 7 príznakov vám pomôže lepšie porozumieť tomu, čo sa s vami deje.
Každý z nás má dni, kedy sa cítime vyčerpane, vystresovane alebo bez energie. Ale ak sa takto cítite dlhú dobu, je dosť možné, že zápasíte s vyhorením. Určitá miera stresu môže byť povzbudzujúca, avšak príliš veľa stresu má opačný účinok a často vedie k stavu známemu ako vyhorenie, píše Zdravie.sk.
Odborníci tvrdia, že krátkodobý stres môže dočasne zlepšiť váš výkon v práci a zvýšiť pozornosť. Ale keď ste dlhodobo vystavení stresu bez dostatočného odpočinku a regenerácie, zvyšuje sa riziko vyhorenia, ktoré sa prejavuje duševnou, fyzickou a emocionálnou vyčerpanosťou.
Čo je vyhorenie?
Tento pojem prvýkrát definoval americký psychológ Herbert Freudenberger v 70. rokoch minulého storočia. Popísal tento stav ako stratu motivácie a emočné vyčerpanie, ktoré je spôsobené nadmerným stresom v práci.
Štúdie naznačujú, že vyhorenie zažilo minimálne 25% dospelých pracujúcich ľudí. Hlavnými príčinami, prečo sa to ľudom bežne stáva, je nespravodlivé zaobchádzanie v práci, nezvládnuteľné pracovné zaťaženie, nejasnosti, zlá komunikácia a tlak dokončiť úlohy načas.
Môže to trvať týždne, mesiace a v niektorých prípadoch aj roky, kým sa človek z tohto stavu dokáže vyliečiť. Preto je ideálne identifikovať možné príznaky včas, kým sa nestanú chronickými. Tu sú časté príznaky vyhorenia, na ktoré si treba dávať pozor:
1. Vyčerpanosť
Jedná sa predovšetkým o únavu, ktorá nezmizne ani po odpočinku. Cítite sa duševne a emocionálne vyčerpaní, a nemáte chuť vykonať ani aktivity, ktoré zvyčajne máte radi. Môžete pociťovať neustálu únavu a bezmocnosť, čo vedie k pocitu, že nemáte dosť energie na zvládnutie bežných denných úloh.
Každodenné povinnosti, ktoré ste kedysi zvládali bez problémov, sa vám môžu zdať extrémne náročné. Výskumy ukazujú, že príliš veľké zaťaženie prácou nezanecháva dosť priestoru na oddych a relax.
2. Strata nadšenia
Kvôli stresu a frustrácie ste neustále negatívni a nahnevaní voči práci. Môžete si uvedomiť, že už necítite tú istú radosť a uspokojenie z práce, ktorú ste kedysi mali radi. Každý deň sa budíte s pocitom úzkosti z práce. Možno si všimnete že sa stávate menej komunikatívnymi a angažovanými voči vašim kolegom. Štúdie ukazujú, že nedostatok kontroly a primeraného uznania a odmeny vás robí náchylnejšími na príznaky vyhorenia, pretože sa cítite nedocenení.
3. Slabý výkon v práci
Máte problém so sústredením a ste menej efektívni. Ste zábudliví a ťažko zvládate pracovné úlohy, prípadne ich dokončujete neskôr, ako predtým. Čím viac ste pod stresom, tým ťažšie dokážete zvládať nové, náročné povinnosti. Možno začnete mať pochybnosti o svojich schopnostiach a začnete sa cítiť neistí, čo môže viesť k tomu, že si vôbec nebudete veriť. Táto nízka sebadôvera negatívne ovplyvní váš výkon ešte viac.
4. Úzkosť a obavy
Cítite sa úzkostlivo a neustále sa niečoho obávate, najmä pokiaľ ide o váš pracovný výkon. Možno sa cítite lepšie, keď sa vrátite domov a robíte veci, ktoré vás bavia, ale úzkosť sa vráti, hneď ako ste späť v práci. Nedokážete sa zbaviť obáv z chýb, neúspechov a kritiky. Môžete pociťovať vnútorné napätie a nervozitu, ktorá sa ťažko zvláda. Ste nepokojní a môžete mať pocit, že sa niečo zlé stane, ale neviete presne čo.
Tento neustály pocit napätia môže ovplyvniť váš bežný život a je pre vás takmer nemožné si normálne oddýchnuť. Výskumy ukazujú, že vyhorenie súvisí s vývojom poruchy nálady, príznakmi depresie a úzkosťou.
5. Problém so spánkom
Stres ovplyvňuje vašu kvalitu spánku. Možno ste začali trpieť nespavosťou a ťažko sa vám zaspáva. Často sa v noci budíte alebo sa prebúdzate príliš skoro a potom nemôžete znovu zaspať. Nedokážete prestať rozmýšľať nad prácou a povinnosťami, ktoré musíte urobiť, čo bráni pocitu uvoľnenia pred zaspávaním. Ľudia trpiaci vyhorením majú často narušení spánok a môžu sa budiť viackrát počas noci.

6. Fyzické príznaky
Chronický stres môže spôsobiť fyzické symptómy, ako je bolesť hlavy, ktorá je predovšetkým spôsobená sústavným napätím. Môžete začať pociťovať bolesť chrbta, kožné problémy, sťažené dýchanie, bolesť srdca a iné bolesti. Ďalším prejavom vyhorenia môže byť zmena hmotnosti. Niektorí ľudia priberú, zatiaľ čo iní môžu schudnúť, keď sa ich apetít a stravovacie návyky menia.
7. Podráždenosť a zmeny nálad
Možno vám vaši blízki povedali, že ste veľmi náladoví, čo je spôsobené tým, že amygdala, časť mozgu spojená so strachom a agresiou, je väčšia u ľudí, ktorí trpia vyhorením.
Podráždenosť môže narušiť vaše bežné interakcie a vzťahy s ostatnými, a to nielen v pracovnom prostredí, ale aj v osobnom živote. Môžete si všimnúť, že sa rýchlo rozčúlite nad drobnosťami, ktoré vás predtým netrápili, a že sa ľahšie dostávate do konfliktov s ostatnými.
Ak si v práci začínate všímať niektoré z týchto príznakov, môže to byť varovný signál, že ste na ceste k vyhoreniu. Dôležité je venovať pozornosť svojmu duševnému aj fyzickému blahu. Hľadajte podporu od kolegov, nadriadených a priateľov a neváhajte vyhľadať odbornú pomoc, ak sa cítite preťažení. Vyhorenie nie je niečo, čo by ste mali len tak pretrpieť.