Covid-19 je ochorenie spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Zatiaľ čo veľa ľudí má mierne príznaky, iní môžu vážne ochorieť, ba až zomrieť. Fantastickou správou je, že na ochranu pred zákerným ochorením mnoho firiem vyvinulo niekoľko vakcín. Niektoré z nich vyžadujú aplikáciu dvoch dávok, pri iných stačí jedna. Prečo niektoré vakcíny vyžadujú dve dávky? Ako dlho musíme čakať medzi dávkami? Máme už po prvej dávke imunitu?

Prečo nosiť respirátor?
Zdroj: Shutterstock

Prečo vakcíny Pfizer-BioNTech, Moderna a AstraZeneca vyžadujú dve dávky?

Počas viacerých opakovaných štúdií vedci zistili, že spomínané vakcíny určitým spôsobom provokujú imunitnú odpoveď nášho imunitného systému už po prvej dávke. Zistili však, že po podaní druhej dávky došlo k oveľa silnejšej imunitnej reakcii. Prvá dávka vakcíny v podstate začína proces vytvárania ochrany, druhá túto ochranu výrazne posilňuje. Vakcíny, ktoré potrebujú viac ako jednu dávku, nie sú neobvyklé. V súčasnosti sú v procese výroby napríklad vakcíny Novavax, Sputnik V, CureVac, či Coronavac, ktoré budú takisto vyžadovať aplikáciu dvoch dávok.

Prečo vakcína od firmy Johnson & Johnson je jednodávková?

Johnson & Johnson ako jediný výrobca testoval podávanie iba jednej dávky v klinických testoch, kde zistil dostatočne vysokú ochranu a bezpečnosť. Pravdou je, že aj po prvej dávke inak dvojdávkovej vakcíny od AstraZeneca je pomerne vysoká ochrana pred ťažkým priebehom chorby. Jednodávková vakcína by však mohla urýchliť očkovanie aj v tých častiach sveta, kde je náročná distribúcia vakcín. Vzhľadom k výskytu nových variantov a mutácií koronavírusu tiež hrozí, že sa časom budú musieť nechať preočkovať všetci ľudia, a preto existencia jednodávkovej vakcíny tento proces urýchli.