Všade sa síce napočúvame o tom, že človeka nemáme súdiť podľa výzoru, ale každý dobre vieme, že na pohovore zaváži aj ten. A to poriadne! Keď totiž vojdete do miestnosti, máte k dispozícii v prvom rade svoj outfit a až o chvíľu príde rad na vaše „naozajstné" ja. Využite teda chvíľu prvého dojmu naplno a vyberte si naozaj vhodný pohovorový outfit.

Najlepší outfit na pracovný pohovor

Kam idete?
Dôležitým bodom pri výbere oblečenia je to, kam vlastne idete na pohovor. Každá spoločnosť má iné pravidlá, iné spôsoby a ak trafíte na ich strunu hneď pri pohovore, určite vám to iba pomôže. V určitých odvetviach sa preferuje prísne formálny výzor, inde zase môžete staviť na poloformálny look. Síce nemôžete dokonalo poznať „vkus" tej ktorej spoločnosti, no riaďte sa hlavne odvetvím, do ktorého chcete v prípade úspešného pohovoru preniknúť

Poloformálny look
Uvoľnenejší, no slušný spôsob obliekania uprednostňuje väčšina kreatívnych zamestnaní. Nemusíte sa držať slušných kostýmov (na tie ešte príde reč), no džínsy určite nechajte doma. Ak si chcete obliecť nohavice, mali by byť z kategórie tých slušenejších a hlavne, mali by vám sedieť. Nejaké módne výstrelky v podobe širokých či háremových nohavíc neskúšajte, stavte na decentnosť, ktorá sa prirodzene spája s vkusom a serióznosťou.

Celkom rovnako vyberajte aj top - pekný, no určite nie vyzývavý. Aj keď bude horúce leto, nemali by ste prísť v tielku na tenké ramienka, ktoré pôsobí príliš uvoľnene. Voľte aspoň malé rukávy, jemné blúzky a v aktuálnom jarnom období si napríklad na jednoduchý top môžete dať boyfriend sačko. Práve tento módny kúsok je dokonalou ukážky elegantnej uvoľnenosti.

Čo sa týka sukne, snáď netreba pripomínať, že mini je definitívne out. Tak ako aj v prípade šiat je určite rozhodujúca dĺžka, ktorá by mala byť minimálne do polovice stehien. V takomto ženskom outfite by vám hlavne malo byť pohodlne, aby ste sa iba zbytočne neznervózňovali. Zrejme si budete chcieť obuť opätky, teda aj tie vyberajte tak, aby ste v nich nejakú tú chvíľu vydržali.

Aj keď teraz hovoríme o poloformálnom štýle oblečenia, nemali by ste zbytočne upozorňovať žiarivými farbami či pútavými vzormi. Pokojne však siahnite po príjemných pastelových odtieňoch, ktoré spolu s neutrálnymi farbami dokonalo vytvoria uvoľnený, a predsa slušný outfit. Najlepšou voľbou je dopriať si farebnosť hore a spodok oblečenia držať v neutrálnom tóne. Ponúka sa vám aj dosť vzorov, no tie, ktoré príliš pútajú pohľad, radšej nechajte doma.

Najlepší outfit na pracovný pohovor
Formálny look
V prípade takej kancelárskej práce či zamestnania, v ktorom sa budete často stretávať s klientmi, sa vyžaduje oveľa konzervatívnejší outfit. Základom, ktorý je na takýto pohovor veľmi vhodný, je elegantný kostým. Dnes sú už v ponuke naozaj pekné strihy, v ktorých budete trendy a zároveň slušná - presne tak, ako to vyžaduje kódex spoločnosti.

Vhodnou kombináciou sú však aj nohavice a blúzka, pričom platí takmer to isté, čo pri uvoľnenejšom štýle. Dĺžka i šírka vám musia pekne sedieť, aby ste hneď na prvý pohľad ponúkli dojem decentnosti. Ak zvolíte k elegantnému vrchu sukňu, nikdy (ani v lete) nezabúdajte na pančušky.

Viac obmedzení sa dotkne aj výberu farby, ktorá vás bude na takomto pohovore sprevádzať. Pri naozaj konzervatívnych oblečeniach sa uprednostňujú iba neutrálne farby ako čierna, šedá hnedá, pričom vrch môžete ladiť do biela. Jemnejšie by mali byť aj vzory vášho oblečenia, ktoré by určite nemali pôsobiť rušivo či výstredne.

Doplnky na pohovor
Keďže žiaden outfit nie je dokonalý bez správnych doplnkov, vyberajte aj tie s rozumom. Topánky by mali byť uzavreté, no v prípade uvoľnenejšieho štýlu je povolená aj sandálová a otvorenejšia obuv. Opasok je istotou, pretože v správnej farbe vie dodať punc dokonalej elegancie. Pri výbere bižutérie či šperkov je menej viac, no hodinky si na ruke určite môžete nechať.

Na záver snáď už len veľa šťastia a aj sebadôvery. Vraví sa, že šaty robia človeka, preto si na vašom pohovorom výbere dajte naozaj záležať.