Pracovný pohovor je pre väčšinu uchádzačov stresujúci. Medzi nevyhnutnou prípravou by mal byť aj výber oblečenia. Aké zvoliť, aby ste urobili dobrý prvý dojem?

Niekto výberu oblečenia na pracovný pohovor venuje niekoľko dní, iný si nad ním toľko hlavu neláme. Pravdou však je, že na vybratom outfite veľmi záleží. Môže ovplyvniť aj to, či vás na danú pozíciu prijmú alebo nie. Dôležitým doplnkom každého outfitu je make-up a parfum. Pri ich nákupe využite zľavový kód Elnino a ušetrite.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

Firemná kultúra spoločnosti

Zrejme na každom pohovore zaznie otázka, prečo ste sa rozhodli uchádzať o prácu v danej spoločnosti. Preto je dôležité, aby ste si o spoločnosti zistili čo najviac informácií. Pozrite si webovú stránku, sociálne siete a fotografie. To všetko vám tiež napovie, aké oblečenie je v rámci spoločnosti preferované. Zároveň vám to pomôže aj s výberom vhodného outfitu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

O akú pracovnú pozíciu sa uchádzate? Podľa zamerania je možné určiť správny štýl oblečenia.

Kreatívne povolania

Uchádzate sa o prácu v reklamnej, PR alebo digitálnej agentúre? Prezentovanie vášho osobného štýlu je viac ako vítané. Zároveň sa nezabudnite držať pri zemi a obliecť sa primerane k danej práci. Ako nakupovať štýlové oblečenie za skvelé ceny? Uplatnite si Factcool zľavový kód a užite si skvelé nákupy.

 Pre dámy sú vhodné rifle, nohavice, a tričká. Jemnejší look oživte výraznejšími doplnkami. Pánom sa hodí športové sako s nohavicami. Možno vás prekvapí, že v kreatívnom odvetví sú podľa odborníkov na pohovor v poriadku aj rifle a dokonca i tenisky. Stále sa však pohybujte v určitých limitoch, teda nemalo by ísť o roztrhané alebo inak nevhodné kúsky. Farby, vzory a ich kombinácie sú taktiež žiadaným aspektom. Dokážu prezradiť veľa o vašej osobnosti i charaktere.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

Financie, obchod, školstvo či práca na úrade

Vhodným oblečením je to v štýle business casual. Dámy by mali siahnuť po kostýmoch, blúzkach a sakách či trenčkotoch. Vhodné sú len decentné doplnky. Vzory na oblečení vyberajte opatrne. Ako obuv vyberajte lodičky či iné uzavreté topánky.

Pánom na pohovor na túto pozíciu pristanú nohavice, košeľa či sveter. Kravata nie je nevyhnutná, no uzavreté topánky áno. Outfity laďte do čiernej, bielej alebo tlmených farieb.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

Riadiace manažérske pozície

Pri uchádzaní sa o prácu na vyššie manažérske pozície sa vyžaduje zvoliť viac formálnejšie oblečenie, ako pri iných pozíciách. Pre ženy sú ideálne puzdrové šaty, nohavice s kvalitným sakom doplnené vkusnými doplnkami. Samozrejmosťou sú uzavreté lodičky. Muži by si mali obliecť oblek alebo nohavice s košeľou a outfit doplniť uzavretými topánkami. Oblečenie vyberajte v tmavších alebo tlmených odtieňoch.

Čomu sa vyhnúť a na čo si dať pozor?

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Pexels

Neviete odhadnúť, aké oblečenie je vhodné na pohovor v danej spoločnosti? Stavte na klasickú kombináciu košele a saka, prípadne kostýmu. Ak sa budete cítiť v oblečení príjemne, pozitívne to ovplyvní vaše správanie a dôležitý prvý dojem.