Reklama

Trápi vás vypadávanie vlasov? Toto sú tipy, ako ich posilniť!

Reklama

Postrehli ste, že vám začali viac padať vlasy? Nemusí sa tým hneď skrývať vážny problém. Možno potrebujú len viac výživy.

V jarných mesiacoch môže dochádzať k sezónnym zmenám vlasového cyklu. To znamená, že niektoré vlasy, ktoré boli v režime rastu alebo odpočinku sa začnú naraz vymieňať, čo môže dočasne spôsobiť výraznejšie padanie vlasov, píše Zdravie.sk. Spozornieť treba, ak denne stratíte viac ako stovku vlasov. Na jar navyše mnohí podstupujú rozličné diéty, čo sa môže tiež podpísať pod kvalitu vlasov. Nedostatok niektorých živín, ako sú bielkoviny, železo, zinok a vitamíny, môže ovplyvniť ich zdravie a kvalitu, či spôsobiť ich straty.

Dobre ich nakŕmte

Zabezpečte si vyváženú stravu bohatú na bielkoviny, železo, zinok, omega-3 mastné kyseliny a vitamíny, ako napríklad vitamín A, C a E. Tieto živiny sú dôležité pre zdravie vlasov a môžu pomôcť zmierniť ich padanie. Okrem čerstvej zeleniny a ovocia, si pravidelne dajte napríklad lososa. Vhodné sú i vajíčka, ktoré sú bohaté nielen na bielkoviny, ale i biotín, teda vitamín B7, ktorý hrá kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravých vlasov. Vhodné sú i akékoľvek orechy či semiačka, ktoré sú bohaté na zinok a selén. Tieto minerály chránia pred poškodením vlasových buniek.

Naučte sa relaxovať

Stres je jedným z hlavných faktorov spôsobujúcich stratu vlasov. Môže dokonca ovplyvniť cyklus rastu vlasov, teda spôsobiť, že prejdú z fázy rastu do fázy odpočinku skôr, čo vedie k ich skoršiemu vypadávaniu. Zároveň stres môže spôsobiť zhoršenie kvality vlasov, čo ich robí krehkejšími a náchylnejšími k lámavosti i vypadávaniu. U mnohých má napríklad pokožka hlavy tendenciu viac produkovať maz. Jej nadmerné mastenie môže viesť k slabšiemu rastu či strate vlasov. Jediným riešením je, naučiť sa spracovávať stres a napätie. Zacvičte si, meditujte a hlavne si doprajte kvalitný spánok.

Radšej vlažný

Dbajte na šetrné ošetrenie vlasov. Vyhnite sa prílišnému používaniu horúceho vzduchu pri fénovaní, môže totiž vysušiť vlasy a pokožku hlavy, čo môže spôsobiť podráždenie. Suchá pokožka hlavy môže viesť k oslabeniu vlasových folikulov a zvýšenej strate vlasov. Pri fénovaní zvoľte radšej vlažnejší vzduch. Vhodné nie je ani časté používanie žehličiek na vlasy a príliš energické česanie. Radšej používajte mäkké kefy a vyhnite sa ťahaniu vlasov. Platí to i pre drhnutie hlavy uterákom po umytí. Radšej si ho na vlasy len pritláčajte, aby z nich jemne vysali nadmernú vlhkosť.

Vyskúšajte oleje

Prírodné oleje, ako napríklad kokosový olej, ricínový olej alebo mandľový olej, môžu posilniť vlasy a zmierniť ich padanie. Naneste niekoľko kvapiek oleja na vlasy a jemne ich vmasírujte do pokožky hlavy. Nechajte pôsobiť aspoň hodinu alebo cez noc a potom umyte vlasy šetrným šampónom. Proti vypadávaniu vlasov a na stimuláciou vlasových folikulov výborne pôsobí napríklad rozmarínový olej, prípadne olej z mäty priepornej. 

Šikovné tinktúry

Nesedia vám oleje? Výborným pomocníkom sú i vlasové tinktúry. Vo väčšine prípadov obsahujú napríklad kofeín, výťažky zo žihľavy, šalvie či levandule. V prípravkoch proti vypadávaniu vlasov často využívajú aj výťažky z lopúcha, obilných klíčkov, brezy, arniky či pivovarnícky slad. Jarné obdobie môžete využiť aj na prípravu žihľavového odvaru, ktorým si môžete preplachovať vlasy i vlasovú pokožku. Mladej žihľavy bude teraz neúrekom, zbierajte ju však v prírodnejšom prostredí.

Ešte viac výživy

Siahnuť môžete aj po výživových doplnkoch. Čo by mali obsahovať? Ide väčšinou o rovnaké živiny ako by mala prirodzene obsahovať pestrá strava. Vhodný je už spomínaný biotín, ale napríklad aj keratín. Je to proteín, ktorý tvorí základnú štruktúru vlasov. Výživové doplnky obsahujúce keratín môžu posilniť vlasy a zlepšiť ich vzhľad a textúru. Určite nič nepokazíte ani kolagénom. Výborné sú aj vitamíny C a E, ktoré patria k antioxidantom.