Reklama

Zlato, striebro, chirurgická oceľ – ktoré šperky sú najkvalitnejšie?

Ilustračné foto

Zdroj: Jewelzz/Shutterstock.com

Reklama

PR článok

Šperky sa vyrábajú z rôznych kovov, pričom najčastejšie ide o zlato, striebro a chirurgickú oceľ. Aké vlastnosti majú tieto kovy a ktoré šperky sú najkvalitnejšie?

Šperky z chirurgickej ocele

Chirurgická oceľ je na pohľad podobná striebru, ale je odolnejšia, tvrdšia a nesčerná. Oceňujú ju aj ľudia s alergiou na nikel, pretože k chirurgickej oceli sa pridáva menej často ako k striebru alebo k zlatu. Napriek tomu sa môže stať, že náušnice z chirurgickej oceli budú obsahovať aj nikel. Ten však nemusí vyvolať alergickú reakciu, pretože sa nedostane na povrch šperku. Dá sa preto povedať, že šperky z chirurgickej ocele sú antialergické.

Ich výhodou je aj cenová dostupnosť a veľký výber najrôznejších šperkov pre ženy, mužov ale aj deti. Bez problémov tak nájdete šperky vhodné na každodenné nosenie, ale aj výraznejšie kúsky na výnimočné príležitosti. Malou nevýhodou chirurgickej ocele je, že nemá tak intenzívny lesk ako napríklad naleštené striebro. Na druhej strane ho však časom nestrácajú. Chirurgická oceľ je odolná aj voči poškriabaniu.

Nadčasové zlaté šperky

Zlaté šperky sú klasika, ktorá nikdy nevyjde z módy. Vyzerajú a aj sú luxusné bez ohľadu na to, či ich nosíte každý deň, alebo iba príležitostne. Okrem žltého zlata si môžete vybrať aj šperky z bieleho alebo ružového zlata. Tieto farby samozrejme nie sú pre zlato prirodzené, vznikajú primiešaním iných kovov. Ružové zlato vzniká primiešaním medi a striebra k žltému zlatu, biele zlato má svoju farbu vďaka paládiu alebo niklu. Šperky z bieleho zlata môžu mať aj povrchovú úpravu z rhódia, ktorá povrch vystuží.
 
Pridávanie iných kovov nie je iba o zmene farby. Rýdze žlté zlato je mäkké a na výrobu šperkov nie úplne vhodné. Pridaním iných kovov sa zlepšujú vlastnosti šperkov, teda zvyšuje sa pevnosť, odolnosť aj lesk. Samozrejme hodnota zlata rastie s jeho rýdzosťou, ak ale chcete odolný a trvácny šperk, netreba na rýdzosti zlata príliš trvať.
 
Rýdze zlato nemá tendenciu sčernať, ale môže sa to stať, ak je k zlatu primiešaný iný kov. Nevýhodou zlata, okrem jeho ceny, je aj nízka odolnosť voči poškriabaniu a postupná strata lesku. Cena sa však dá tak trošku oklamať tým, že si zaobstaráte pozlátené šperky, ktoré sú finančne dostupnejšie.  

Povrchová úprava z rhódia

Rhódium je drahý a vzácny kov, ktorý sa ako povrchová úprava šperkov, dokonca aj bižutérie, používa celkom bežne. Výhodou rhódia je jeho vysoká tvrdosť, lesk a fakt, že eliminuje sčernanie šperkov na minimum. Jednoznačne tak prispieva k tomu, že šperky vydržia dlhšie krásne a lesklé. Povrchová vrstva sa samozrejme časom ošúcha, kvalitné šperky preto majú hrubšiu vrstvu rhódia. To je asi jediná vec, na ktorú by ste si mali dať v súvislosti s rhódiom pozor.

Obľúbené strieborné šperky

Strieborné šperky sú cenovo dostupné, čo je ich veľká výhoda. Avšak podobne ako rýdze zlato je aj rýdze striebro mäkké a nie príliš vhodné na výrobu šperkov. Preto sa na ich výrobu používajú zliatiny, ktoré zvýšia pevnosť, odolnosť a lesk obľúbených strieborných šperkov. Striebro vám umožní rozšíriť si zbierku náušníc, náramkov, prsteňov aj retiazok na bežný deň či spoločenské príležitosti bez toho, aby ste museli siahať hlboko do vrecka. Veľmi dostupné sú aj strieborné šperky so zirkónmi, ktoré vyzerajú naozaj štýlovo a elegantne. 
 
Asi najväčšou nevýhodou striebra je tendencia sčernať a strácať lesk. Keďže ide o mäkký kov, ľahko sa poškriabe. Strieborné šperky sú vhodné na príležitostné nosenie, pretože sčernanie je okrem iného reakcia na kontakt s vlhkosťou a kontaktom s pokožkou. Ak chcete nosiť striebro denne, budete musieť venovať viac času starostlivosti o šperky, alebo si zaobstarajte viac nadčasových kúskov a striedajte ich.

Ako čistiť šperky?

Každý šperk si vyžaduje starostlivosť, niektoré kovy sú náročnejšie ako iné. Čistenie šperkov môžete nechať na odborníkov, vyčistia ich v zlatníctvach alebo aj v niektorých hodinárstvach. Šperky si ale môžete vyčistiť doma.

Čistenie šperkov z chirurgickej ocele

Chirurgická oceľ je takmer bezúdržbová, pretože nesčerná ani nehrdzavie, dokonca ani nie je náchylná na poškriabanie. Na čistenie bude stačiť voda s mydlom alebo navlhčená handrička. Šperk nakoniec opláchnite a osušte. Opatrnosť si vyžadujú šperky s kamienkami, ktoré by sa pri čistení mohli poškodiť alebo poškriabať. 

Ako vyčistiť šperky zo zlata

Kontakt s pokožkou môže zapríčiniť, že zlato zmení odtieň a bude ho potrebné vyčistiť. Zlaté šperky môžete nechať vyvariť vo vode s kvapkou saponátu približne 10 minút. Vďaka tomu sa zlato zbaví nečistôt a mastnoty. Nakoniec ich stačí opláchnuť čistou vodou a utrieť handričkou na čistenie šperkov, ktoré sú bežne dostupné napríklad v drogériách.
 
Na záver môžete ešte šperk ponoriť do alkoholu a utrieť dosucha. Objavili sa na zlatých šperkoch zelené škvrny? V takom prípade ich na niekoľko minút ponorte do kyseliny citrónovej, opláchnite čistou vodou a utrite handričkou na šperky.   

Ako si doma vyčistiť strieborné šperky

Ako sme už spomínali, striebro zvykne oxidovať a sčernať. Práve preto je asi najnáročnejšie na údržbu. Oxidácia striebra je výsledkom kontaktu so vzduchom, kozmetikou aj ľudským potom. Najjednoduchší spôsob čistenia striebra je špeciálna handrička, ktorú kúpite v zlatníctvach aj v drogérii. Rovnako jednoducho to pôjde aj so špeciálnym roztokom na čistenie striebra. Osvedčilo sa aj čistenie zubnou pastou, ktorú stačí naniesť na šperky pomocou zubnej kefky a jemne očistiť. Nakoniec striebro opláchnite a utrite.

PR článok