Nie je to pravidlo, ale raz za čas sa môže stať, že vaša vagína sa po sexe „správa“ inak ako obvykle. Možno vás páli, svrbí alebo je viac opuchnutá. Samozrejme, každá zmena oproti normálu vyvoláva podozrenie, a preto sme požiadali odborníkov, aby nám vysvetlili najbežnejšie podoby zmien vagíny po sexe. Konkrétne, na čo si treba dávať pozor a či všetky zmeny automaticky znamenajú problém.

woman holding a paper with a gesture of grief over her vagina
Zdroj: iStockphoto

Keď vás po sexe vagína svrbí viac ako obvykle

Postkoitálne svrbenie môžu spôsobovať rôzne faktory, vravia gynekológovia. Môže byť následkom dlhšieho trenia nasucho, alergickou reakciou na lubrikačný gél alebo latex, z ktorého sú kondómy. V prvom prípade ide o situačnú záležitosť, ktorá nepredstavuje veľký problém a za krátky čas ustúpi.

Nabudúce si však dávajte pozor na adekvátne zvlhčenie. Ak zistíte, že za to môže lubrikant či klasické kondómy, musíte prejsť na hypoalergénnu podobu výrobkov a používať nonlatexové kondómy, aby ste eliminovali možné riziká. Niekedy môže byť svrbenie následkom nadmerného umývania pošvy po sexe, čo vedie k zmenám mikroflóry pošvy.