Empatické počúvanie vie zlepšiť vaše vzťahy: Ako na to?
10. 12. 2023, 13:01 (aktualizované: 30. 5. 2024, 15:26)

Komunikačné zručnosti sú základným kameňom dobrých vzťahov. To, čo hovoríme a ako to hovoríme, je veľmi dôležité, ale počúvanie je jedným z hlavných aspektov komunikačnej skladačky. Počúvať, aby sme pochopili emócie, poznáme ako empatické počúvanie.

Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Výhody empatického počúvania
Budete viac rozumieť ľuďom: Keď počúvame s cieľom porozumieť perspektívam, skúsenostiam a emóciám druhých, môžeme si lepšie vážiť a pochopiť, odkiaľ prichádzajú a čo sa snažia vyjadriť.
Nájdete lepšie spôsoby riešenia konfliktov: Empatické počúvanie pomáha uľahčiť rozhovory, ktoré riešia konflikty obojstranne uspokojivým spôsobom.
Pevnejšie vzťahy: Prejavovanie empatie voči druhým podporuje vzťahy a dôveru. Ľudia sa cítia pohodlne, keď sa môžu podeliť o to, ako sa cítia, čo vytvára autentickejšie rozhovory a hlbšie prepojenia v osobných a profesionálnych vzťahoch.

Zdroj: gettyimages
Venujte pozornosť jemným signálom
Pri empatickom počúvaní venujete pozornosť nielen slovám, ktoré ľudia hovoria, ale aj reči ich tela, tónu hlasu a jemným zmenám vo výraze tváre. Takéto signály môžu pridať význam k tomu, čo ľudia hovoria, aby ste mohli lepšie interpretovať, čo majú na mysli a ako sa cítia.
Skúste sa na veci pozrieť z ich uhla pohľadu
Empatické počúvanie spočíva v snahe pochopiť pohľad druhej osoby. To znamená predstaviť si seba na jeho mieste a cítiť to, čo cíti. Predstavte si situáciu, v ktorej ste sa kedysi ocitli, ktorá bola podobná tej, ktorú počúvate.

Buďte prítomní v danom okamihu
Netrápte sa tým, ako budete reagovať alebo aké argumenty predložíte. Jednoducho počúvajte a sústreďte sa.
Potvrdzujte ich emócie
Počúvajte bez toho, aby ste hodnotili, čo druhá osoba hovorí, alebo ju prerušovali a pridávali vlastné komentáre. Výrazom tváre a rečou tela vyjadrite svoj záujem a empatiu. Používajte neverbálne signály, ako je prikyvovanie, úsmev a mimika tváre, aby ste vyjadrili povzbudenie a porozumenie.
Buďte trpezliví
Nesnažte sa druhú osobu urýchliť. Nechajte ju hovoriť jej vlastným tempom a uznajte, že to môže byť náročné, ak sa delí o niečo ťažké. Taktiež platí, že empatické počúvanie neznamená súhlasiť. Môžeme počúvať a vcítiť sa do niekoho bez toho, aby sme s ním súhlasili, pretože súhlasiť s ním nie je vždy tou najpodporujúcejšou vecou.