Vzťahy a sex Keď vzťah nevyjde: Prečo je niekedy ROZCHOD najlepším riešením?

Smútok
ZDROJ: Shutterstock

Asi každý človek zažil vzťah, ktorý sa neskončil práve najlepšie. Po partnerskom rozchode nasleduje obdobie zlej nálady, bolesti, smútku a niekedy možno aj depresie. Lenže každá minca má dve strany. Kým neuvidíme aj druhú stranu rozchodu, len ťažko z neho dokážeme vydolovať to, čo je na ňom pozitívne.

Pokračovanie na ďalšej strane.
Zdroj: Shutterstock

Nie každý vzťah má potenciál vydržať navždy

To, že ste sa rozišli s priateľom je v poriadku. Pokiaľ nebol taký, akého ste očakávali, správal sa k vám zle, nevážil si vás, nerešpektoval alebo sklamal vás na celej čiare, rozchod bol pravdepodobne najlepšou možnosťou. Vzťahy sú na to, aby nám do života niečo dali. Ľudia, ktorých stretneme nás vždy niečo naučia. Buď sú pre nás darom alebo trestom. Preto máte právo zhodnotiť situáciu a rozhodnúť sa, či vzťah radšej ukončíte alebo sa budete trápiť celý život.

Pretože si uvedomujú, že láska nie je stredobodom vesmíru – láska nie je jediná vec, o ktorej premýšľajú. Namiesto toho, aby sa naháňali za chlapmi, snažia sa o naplnenie svojich túžob, plánov, nádejí a snov. Nasledujú budúcnosť, o ktorej vedia, že si ju zaslúžia. Ženám, ktoré zostávajú nezadané aj dlhší čas, nevadí, že nemajú žiadneho partnera. Neprekáža im myšlienka, že budú žiť samy. Sú dostatočne silné, aby to nielen zvládli – ale užili si to. Dokážu z každej chvíle, ktorú im prinesie život
Zdroj: Shutterstock

Presmerujte svoju energiu

Žili ste posledné mesiace či roky v partnerstve plnom konfliktov a hádok? Prestali ste si rozumieť a vážiť si jeden druhého? Ak sa rozídete, uvedomte si koľkým komplikovaným problémom a hádkam sa tým vyhnete. O koľko pokojnejšia bude vaša psychika a zdravie. Pripomeňte si, koľko času a energie ste venovali riešeniu problémov a zdá sa, že zbytočne. A teraz si predstavte, do čoho všetkého by ste mohli nasmerovať svoju energiu a čas, keby ste nabrali odvahu a rozišli sa.

Silná nenávisť alebo láska - ideálnym príkladom sú deti či zvieratá. V prípade, že sa bojíte psov, no nemáte s nimi v tomto živote zlú skúsenosť, treba ju hľadať v minulom živote. Rovnako, keď milujete deti, v predchádzajúcej existencii ste ich pravdepodobne nemali príliš v láske a lekciu ste zvládli.
Zdroj: Shutterstock

Rozchod ako výzva

Najlepšie sa z rozchodu spamätáte, ak sa na túto nepríjemnú životnú skúsenosť pozriete inou optikou. Nepozerajte sa na neho ako na bolestivú udalosť, ale ako na výzvu. Je predsa rozumnejšie rozísť sa už dnes, keď je vzťah nefunkčný, nie o desať rokov. Ak ste zistili, že vám nie je s partnerom dobre, ak vám ubližoval a neprejavoval snahu konštruktívne riešiť problémy, tak je lepšie odísť s čistým štítom a zavrieť dvere za touto časťou minulosti.

Je to jeho prehra! Poznáte svoju cenu, a teda viete, že keď vás odmietol, tak prišiel o veľa. Skutočná láska ešte len príde a bude si na vás vážiť úplne všetko. A nebudete ho musieť prosiť o záujem a pozornosť.
Zdroj: Shutterstock

Aj keď vás opustí, dá sa na tom nájsť vždy niečo pozitívne

Pokiaľ ste to vy, koho partner opustil, snažte sa v tom opäť nájsť pre seba dobro. Asi ste mu nestáli za to, aby s vami tvoril pár. Asi mal svoje dôvody, preto sa mu  nedoprosujte ani nevnucujte. Rozchod vnímajte ako pozitívnu zmenu. Vždy vás niekam nasmeruje a pokiaľ sa z toho dokážete poučiť, otvorí vám krajšiu budúcnosť.

Ak cítite, že vo vzťahu iba berie a nič nedáva – láska je o dávaní a prijímaní. Vo vzťahu musí byť prijímanie a dávanie v rovnováhe, ináč sa v ňom rozhostí využívanie. Ak ste presvedčená, že vo vzťahu oveľa viac dávate ako dostávate a partner dáva iba vtedy, ak niečo dostane a nikdy nedá niečo sám od seba spontánne, vzťah ukončite. Aj keď je ušľachtilé robiť dobré veci z láskavosti svojho srdca bez toho, aby ste si viedli účtovnú knihu v zmysle „mal dať – dal“, nie je fér, ak sa týmto spôsobom v
Zdroj: Shutterstock

Spoľahnite sa na seba

Aj keď rozchod spôsobuje emocionálnu bolesť, o ktorej si myslíte, že nikdy nezmizne, opak je pravdou. Mnohé vedecké štúdie potvrdili, že práve rozchod dokáže človeku v konečnom dôsledku priniesť mnoho pozitív. Niekto získa lepšiu sebadôveru, iný väčšiu mieru empatie alebo obetavosti. Každý dokáže vyťažiť z toho negatívneho niečo pozitívne. Rozchod s niekým, kto vám nenapĺňa vaše potreby, ale ubližuje je známkou, že sa dokážete o seba postarať. V rozhodujúcej chvíli sa viete za seba postaviť, a to je silný odkaz do budúcnosti, že sa máte na koho spoľahnúť. Na seba!

#WANDASK