Kontakt so svojím ex po rozchode je tabu: Prečo je to tak?
27. 12. 2023, 9:07 (aktualizované: 30. 5. 2024, 15:27)

Ak prerušíte so svojím bývalým partnerom kontakt, pomôže vám to posunúť sa ďalej. Či už ste sa rozišli po flirte, alebo ukončujete dlhoročný vzťah, vyrovnávanie sa s rozchodom je ťažké. Bez ohľadu na to, aké správne bolo rozísť sa, bude vám ten druhý asi chýbať. Prečo je dôležité prerušiť kontakt?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Zdroj: https://www.instagram.com/reel/CvRoqcqqqb9/
Čo je pravidlo "zákazu kontaktu"?
Ako už toto slovné spojenie naznačuje, pravidlo "zákazu kontaktu" znamená prerušenie všetkej komunikácie s vaším bývalým partnerom po rozchode. To zahŕňa netelefonovať si, neposielať si textové správy, nesledovať sa na sociálnych sieťach a vyhýbať sa osobným stretnutiam.
Aj keď na svojho bývalého partnera budete samozrejme z času na čas myslieť, vylúčenie kontaktu a ukončenie "sledovania" môže pomôcť znížiť to, ako veľmi sa vaša myseľ k nemu a vášmu vzťahu vracia.

Zdroj: gettyimages
Výhody zákazu kontaktu
Nezáleží na tom, ako dlho ste spolu chodili alebo aký priateľský bol koniec; rozchody sú neuveriteľne bolestivé ťažké a prichádzajú s množstvom mätúcich emócií. Je normálne cítiť sa po rozchode rozrušený, smutný, bezmocný a zmätený. Práve prerušenie kontaktu vám umožní spracovať stratu a smútku z vášho vzťahu. V konečnom dôsledku vám to môže pomôcť prijať fakt, že vzťah sa skončil, a začať znovu žiť.
Ako odolať pokušeniu porušiť zákaz kontaktu
Pocity, ktoré máte k svojmu bývalému, možno ochabli - koniec koncov, existuje dôvod, prečo ste sa rozišli - ale to neznamená, že je ľahké prestať s ním komunikovať úplne. V skutočnosti môžete mať pocit, že vám v živote vznikla diera, keď budete rozchod spracovávať, a je veľmi pravdepodobné, že budete cítiť pokušenie vyrovnať sa s týmto smútkom tým, že sa opäť ozvete. Z tohto dôvodu je dôležité odolať pokušeniu nadviazať kontakt.

Spôsoby, ako odolať nutkaniu ozvať sa
Veďte si denník: Keď máte chuť osloviť svojho bývalého, namiesto toho si vezmite denník. Zapisujte si, čo si myslíte alebo čo cítite, aby ste mohli ďalej spracovať svoje emócie.
Trávte čas s priateľmi a porozprávajte sa s nimi o tom, ako sa cítite, keď pocítite pokušenie osloviť svojho bývalého.
Venujte sa koníčkom: Teraz je skvelý čas na to, aby ste do seba znovu investovali. Zistite, čo máte radi, nájdite si nové vášne a vrhnite sa do zdravých návykov, ktoré budujú sebadôveru a radosť.
Udržujte telefón mimo dosahu: Keď sa nudíme, máme tendenciu bezmyšlienkovite listovať v telefóne, čo je recept na to, aby sme sa ozvali bývalému partnerovi alebo skontrolovali jeho profily na sociálnych sieťach. Ak je to možné, počas týchto záchvatov nudy držte telefón mimo dosahu.
Zistite zdroj svojho pokušenia: Spýtajte sa sami seba, odkiaľ tieto nutkania pochádzajú a čo dúfate, že obnovením kontaktu získate. Možno zistíte, že vaše dôvody nie sú správne.

Je v poriadku neskôr znovu nadviazať kontakt?
Každý rozchod je iný a neexistuje žiadny konkrétny čas, ktorý by mal uplynúť pred opätovným kontaktovaním vášho bývalého. A možno si dokonca uvedomíte, že na opätovné nadviazanie kontaktu vôbec nie je dôvod. Ak však hľadáte časový rámec, odborníci uvádzajú približne tri až šesť mesiacov – vtedy by ste sa mali cítiť už lepšie
Ak však bol vzťah akýmkoľvek spôsobom toxický a pravidlo 'bez kontaktu' bolo stanovené z bezpečnostných dôvodov, toto pravidlo neplatí a už nikdy sa s týmto partnerom znovu nespájajte.