SINGLE ľudia znášajú koronu ťažšie, ako zadaní - poradíme, ako sa v tejto situácii NEZBLÁZNIŤ
24. 6. 2021, 18:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:27)

Zdroj: shutterstock
Pokiaľ nemáte to šťastie, že žijete v dlhodobom vzťahu s partnerom, pandémia pravdepodobne drasticky zmenila váš milostný život. Vyzerá to tak, že kým nebude zaočkovaný celý svet, akékoľvek snahy o zoznámenie sa s cudzím človekom za účelom sexuálneho zblíženia budú príliš riskantné.
Sex v útlme
Odborníci očakávajú, že v tejto nešťastnej dobe prudko vzrastie počet ľudí, ktorí sa rozhodnú žiť single. Lenže to, že niekto žije sám ešte neznamená, že nemá sexuálne potreby.
Na druhej strane sme svedkami každodenných problémov so zdravím, denne u nás umierajú stovky a vo svete tisíce ľudí, takže hľadanie nových milostných románikov akosi prirodzene ide do útlmu.
Pocity viny
Viacerí psychológovia si všimli, že ľudia, ktorí sa predsa len rozhodli riskovať a uprednostnili túžbu po sexe s neznámym človekom pred ochranou vlastného zdravia i zdravia druhého človeka, po krátkom čase podliehajú pocitom viny za porušenie tzv. covid pravidiel.
Prekvapujúco sa to týka aj dvadsiatnikov, ktorí ešte len spoznávajú svoje sexuálne túžby. Často u nich následne nastupuje prežívanie úzkosti kvôli porušeniu pravidiel.
Pochybovanie o sebe
Terapeuti v poradniach sa často stretávajú s tým, že mladí ľudia si kladú otázky typu: „Ako sa chránim pred covidom? Som stále morálny a etický človek, ak sa počas pandémie rozhodnem zapojiť do sexuálneho života?
Neohrozil som seba alebo iných tým, že som uprednostnil sexuálnu túžbu pred zdravým rozumom?“ Psychológovia vravia, že mnohí klienti prežívajú silnú úzkosť z príležitostného sexu po tom, čo kvôli covidu stratili niekoho z rodiny.
Návrat domov
Podľa odborníkov majú problémy s napĺňaním svojich sexuálnych potrieb počas pandémie predovšetkým tí, ktorí sa počas minulého roka vrátili z internátov alebo zo zahraničia späť domov, kde „uviazli“ v jednej domácnosti s rodičmi či starými rodičmi.
Počas pandémie sa až 52 % mileniálov presťahovalo späť domov. Mnoho mladých vysokoškolákov alebo čerstvých absolventov tak zamenilo slobodu a aktívny sexuálny život za spálňu z detstva a obavy o zdravie svojich rodičov.
Žijú v extrémnych pocitoch viny za svoje sexuálne túžby. U týchto mladých ľudí rastie pocit izolácie z neschopnosti žiť autonómne.
Vnútorný konflikt
U mladých ľudí prebieha v ich vnútri neustály boj. Na jednej strane je to uvedomovanie si dôležitosti udržiavania odstupu, nosenia rúšok a spoločenského dištancu, no na druhej strane stojí prirodzená túžba po intimite a sexuálnych zážitkoch.
Tento vnútorný konflikt môže byť obzvlášť zdrvujúci pre tých, ktorí boli pred pandémiou v životnom štádiu, keď boli sami
a tešili sa, že si niekoho nájdu a spolu budú objavovať všetko, čo k mladosti patrí. Mnohí sa dokonca stretli s priamym odsúdením ich konania, keď sa kamaráti dozvedeli, že mali s niekým sex.
Kultúra hanby
Pandémia vyvolala „kultúru hanby“, ktorá prispieva k izolácii a frustrácii mladých ľudí. Lenže nemôže to ostať len pri tom, že každého, kto si bude chcieť nejakým spôsobom naplniť svoju sexuálnu potrebu, odsúdime a vyvoláme v ňom pocity viny a hanby.
Všetci musíme byť v tejto dobe zodpovední. Naozaj nie je vhodná doba pre promiskuitný sex. Avšak riešením nie je ani to, že na sex zanevrieme úplne.
Ako z toho von?
Riešením je voľba jedného partnera, ktorému dôverujeme a s ktorým sa vieme dohodnúť na opatreniach, ktoré zminimalizujú riziko nákazy. Otvorená komunikácia o hraniciach a pravidlách je dôležitá pri každom sexuálnom stretnutí a covid je len ďalšou vrstvou tejto konverzácie.
Rovnako ako v prípade pohlavne prenosných chorôb alebo iných rizikových faktorov ani testovanie na covid pred sexom nie je v tejto dobe neprimeranou požiadavkou.
Sexualita nie je len sexuálny styk, ktorý končí orgazmom. Sexualita sa dá naplniť aj vlastnou masturbáciou, masturbáciou pred partnerom, online sexom alebo sexom po telefóne. Všetko sú to aktivity, ktoré eliminujú riziko nákazy.