Ste vo vzťahu príliš závislý na partnerovi? Mali by ste s tým prestať
9. 11. 2023, 13:08 (aktualizované: 30. 5. 2024, 15:26)

Už vám niekedy niekto povedal, že ste vo vzťahu príliš ústupčivý? Obvinil vás niekedy váš súčasný alebo minulý partner, že ste od neho príliš závislí? Aj keď vaše úmysly môžu byť dobré, prílišná ústretovosť vo vzťahu môže škodiť.

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CsgoF9IKZol/
Toto správanie sa vyskytuje sa preto, lebo sa človek obáva, že bude opustený alebo a najčastejšie pramení z detstva a jeho vzťahu s jedným alebo oboma rodičmi. Možno sa vám páči tráviť všetok čas so svojím partnerom, ale je nevyhnutné mať stanovené určité hranice. S trochou práce sa môžete naučiť, ako byť vo vzťahu sebaistejší.

Zdroj: 18451a43-5cef-4cc8-beff-4f542111dd4e
Aké sú príznaky úzkostlivého správania vo vzťahu?
Toto správanie sa vyznačuje neustálou túžbou byť stále nablízku druhej osobe. Až tak, že sa môže uraziť, keď sa druhá osoba venuje iným aktivitám alebo má blízke vzťahy s inými ľuďmi. V praxi to vyzerá nasledovne:
- Nedávate partnerovi priestor alebo čas pre seba, najmä ak o to výslovne požiadal
- Nepretržité telefonovanie alebo posielanie SMS správ svojej drahej polovičke, keď nie ste spolu
- Panika, ak váš partner neodpovedá na vaše správy alebo telefonáty
- Sledovanie správania partnera na sociálnych sieťach
- Pocit ohrozenia zo strany partnerovho priateľa alebo spolupracovníka opačného pohlavia
- Snaha získať si lásku niekoho tým, že robíte veci, ktoré sa mu páčia (a nie ste sami sebou)
- Často sa pýtať partnera, či vás milujeKontrolné správanie, ako je napríklad snaha sledovať polohu svojho partnera na telefóne

Ako získať vo vzťahu sebavedomie
Odložte telefón
Možno ste zvyknutí neustále kontaktovať svojho partnera počas celého dňa. Či už prostredníctvom textových správ, telefonovania alebo posielania obrázkov, článkov a e-mailov, vaše dni môžu v súčasnosti pozostávať z nekonečného posielania správ. Hoci vám však partner môže jednoducho chýbať a teší vás, že ste s ním neustále v úzkom kontakte, môže to pôsobiť ako vtieravosť. Namiesto toho, aby ste svojmu partnerovi poskytli priestor, aby sa mohol sústrediť na iné záležitosti, vy ho bombardujete a otravujete.
Venujte sa vlastným koníčkom
Je dôležité mať svoj vlastný život - nie život, ktorý je úplne závislý od vášho partnera. Vaším cieľom by malo byť vytvorenie si takého života, v ktorom sa dobre cítite ako jednotlivec, bez ohľadu na vášho partnera.

Zdroj: https://www.instagram.com/p/CvMz0VutWRD/?hl=sk
Dajte svojmu partnerovi priestor
Možno sa vám nepáči, že váš partner robí veci bez vás. Či už ide o večeru s priateľmi, návštevu baru alebo kino, ľudia vo vzťahu, ktorí potrebujú pomoc, sa ťažko vyrovnávajú s tým, že ich partner má svoj život mimo nich. Pre zdravie vášho vzťahu je však životne dôležité, aby váš partner dokázal robiť a užívať si veci bez vás, pretože práve jedinečné aspekty vašej osobnosti z vás robia lepší tím. Keďže ste pár a nie klon svojho partnera, mali by ste podporovať snahy a túžbu svojho partnera ísť na zápas s priateľmi alebo si spraviť pánsku jazdu. Týmto spôsobom dávate partnerovi najavo, že vám záleží na jeho potrebách, že ste si vo vzťahu istí a že je pre vás prioritou jeho šťastie - aj keď sa to nie vždy týka vás.
Prestaňte byť žiarliví
Nie je nezvyčajné, že sa ľudia správajú úzkostlivo, pretože žiarlia alebo majú pochybnosti o partnerovej vernosti. Keď má človek sklon k neopodstatnenej žiarlivosti, prežíva emocionálnu potrebu udržať si (alebo sa držať) partnera, o ktorého sa obáva, že by ho mohol opustiť. Závisť a nedôvera vás však len ešte viac vzdiali od seba, keďže v podstate dávate partnerovi najavo, že mu neveríte.

Zdroj: https://www.instagram.com/reel/Cy6Lb7pqYmH/
Budujte si sebavedomie
Je čas uznať, že ste schopní dosiahnuť veci sami bez toho, aby bol niekto po vašom boku. Čoskoro spoznáte, že ste schopní mať úspechy aj sami a že je v poriadku tráviť čas osamote a robiť veci bez toho, aby ste sa spoliehali na druhých. Naučte sa stať sa svojím najlepším priateľom a budete sa cítiť oveľa sebavedomejší v každej situácii bez ohľadu na to, kto je pri vás.
Porozprávajte sa s partnerom
Ak si uvedomíte, že vaše správanie nie je v poriadku, alebo cítite, že váš partner začína byť podráždený, najlepšie je porozprávať sa. Buďte ochotní sa ospravedlniť a dajte najavo, že sa budete snažiť svoje konanie zmeniť.

Trávte čas s priateľmi a rodinou
Trávenie času s blízkimi ľuďmi, je jedným z najlepších spôsobov, ako získať sebadôveru a cítiť sa istejšie vo svojom vzťahu. Dbajte na to, aby ste trávili čas len s ľuďmi, ktorí vo vás zanechávajú pocit, že ste milovaní, pretože stretávanie sa s ľuďmi, ktorí vo vás vzbudzujú zlé pocity, vo vás môže zanechať pocit väčšej neistoty.