Reklama

Štúdia potvrdila, že muži, ktorých manželky kontrolujú, žijú dlhšie a sú zdravší!

Muži, ktorých manželky kontrolujú, žijú dlhšie a sú zdravší!

Zdroj: FIO banka

Reklama

Na svete existuje mnoho výskumov, ktoré sa zaoberajú faktormi spokojnosti v manželstve. Kým muži riadiaci sa heslom „šťastná žena, šťastný život“ majú pokojný partnerský život, muži riadiaci sa heslom „kontrolujúca manželka, zdravší život“ možno až taký pokoj nemajú, no dožijú sa vyššieho veku.

Viaceré štúdie totiž preukázali, že manželia môžu navzájom ovplyvňovať svoje zdravie a dĺžku života. Najnovšia štúdia objasňuje, prečo by sme mali hýčkať ženy, ktoré dbajú o zdravie svojich polovičiek a kontrolujú ich.

Kontrolujúca manželka je lepšia ako lekár

Výskumy podľa Michigan State University opakovane potvrdili, že muži ovplyvňovaní manželkami majú výrazne nižšie riziko vzniku cukrovky. Ak napriek tomu na cukrovku ochorejú, vďaka manželkám a ich kontrolujúcim tendenciám majú vyššiu šancu na úspešnú liečbu.

 

Otravné, ale zdraviu prospešné

Hui Liu, vedúci výskumník univerzity vraví, že to môže spôsobovať skutočnosť, že niektoré manželky neustále monitorujú zdravie svojich manželov, najmä ak sú muži ľahkovážni. Problém vzniká v emocionálnej oblasti, pretože títo muži sú často nervózni a nespokojní s tým, ako im manželky hovoria, čo majú robiť a jesť, čo sa im môže javiť ako „otravné“.

To sa mužom páčiť nebude

Keďže cukrovka patrí medzi najrozšírenejšie ochorenia a je častou príčinou úmrtí, je toto zistenie veľmi významné. Výskum, ktorý analyzoval výsledky prieskumu na vzorke 1 228 respondentov vo veku 57 až 85 rokov tak spochybňuje predpoklad, že nešťastné manželstvo sa rovná zlému zdraviu a teda kratšiemu životu. Výskum nastolil do diskusie názor, že i v konfliktnejšom manželstve muž žije dlhšie, ak je pod systematickou kontrolou a opaterou ženy.

Ženy to majú naopak

K paradoxnému zisteniu došla tá istá štúdia, ktorá zistila, že ženy sú zdravšie v šťastných manželstvách. Dobré a pokojné manželstvo znamená nižšie riziko vzniku cukrovky u žien. Vedci tvrdia, že ženy sú na kvalitu vzťahu citlivejšie ako muži, a preto je pravdepodobnejšie, že v ich prípade dôjde k zlepšeniu zdravia vtedy, ak je manželstvo čo najmenej konfliktné.

Psychológovia o tom pochybujú

Psychológovia zase tvrdia, že prílišná kontrola vo vzťahu môže u manželov spôsobiť obrovský stres. Nešťastné manželstvá sú podľa nich zlé nielen pre psychiku, ale aj pre fyzické zdravie. Prílišná starostlivosť a kontrola môžu niekedy narobiť viac škody ako úžitku. Preto je dôležité, ako sa spomínaná kontrola vo vzťahu prezentuje a podáva.