Reklama

UVAŽUJETE nad manželskou poradňou? Poradíme vám KEDY, s čím a prečo!

Uvažujete nad manželskou poradňou?

Zdroj: pexels

Reklama

Udržať dlhodobo partnerský či manželský vzťah vo forme nie je vôbec jednoduché. Niekedy sa objavia problémy, s ktorými si dvojica nevie poradiť. V takom prípade namiesto rozchodu či rozvodu je vhodné navštíviť vzťahového poradcu. Poradíme vám, kedy je ten správny čas a prečo je psychológ lepšia voľba ako zveriť sa s problémami kamarátom.

Čo môžete očakávať od psychológa

Psychológ pracujúci v manželskej poradni je odborník špecializujúci sa na riešenie problémov v partnerskom spolužití. Aby sa mohol venovať práci s klientmi, musí priebežne absolvovať psychoterapeutické výcviky alebo supervízne konzultácie, ktoré mu pomáhajú zvládať vlastné problémy. Obrovská výhoda psychológa pred kamarátmi je pre klientov jeho neutralita, nezávislosť, schopnosť vyváženého pohľadu a záruka nevytvárania koaličných spojenectiev s jedným z klientov.

S akými problémami páry najčastejšie chodia do manželskej poradne?

K najčastejším patria problémy vo vzájomnej komunikácii. V manželstve sa často stáva, že si partneri nerozumejú, reagujú na seba podráždene, čoho výsledkom je, že sa od seba emocionálne vzďaľujú. Psychológ môže partnerom vysvetliť, akých chýb sa v týchto situáciách dopúšťajú a aké sú napríklad pravidlá konštruktívnej hádky. Ďalšími problémami, s ktorými klienti prichádzajú do poradne sú nevera jedného z partnerov, výchovné problémy, závislosti, problémy v intímnom spolužití, sexuálne problémy...

Existujú nejaké podmienky spolupráce so psychológom?

Dôležitou podmienkou pre efektívny účinok terapie alebo poradenstva je skutočná pozitívna motivácia klienta a vôľa na sebe pracovať, čo platí aj pre páry. Rovnako je dôležitá dôvera v psychológa. Klient musí cítiť, že mu psychológ rozumie, že dialóg s ním je zmysluplný. Nutné je aj odkomunikovať, aké má klient očakávania od poradenstva a aký cieľ chce dosiahnuť. Dôležitou úlohou poradenského psychológa je ponúkať na základe príbehov, ktoré klienti majú, chytré, inšpiratívne otázky, ktoré by si človek sám nepoložil, lebo od svojich problémov nemá odstup. Úlohou psychológa je sprevádzať klienta ťažkým obdobím alebo krízou a poskytovať mu empatiu, podporu, objektívnu spätnú väzbu a diskrétnosť.

Zmyslom poradenstva nie je poskytnúť konkrétnu radu

Aj keď to znie akokoľvek paradoxne, cieľom psychoterapie alebo poradenstva nie je poskytovať rady ako na bežiacom páse, ako si myslí mnoho ľudí. Hoci klient často čaká od psychológa jasný návod a recept ako všetko vyriešiť, nie je to cieľom. Pokiaľ by psychológ iba radil, preberal by za život klienta zodpovednosť, bral by mu samostatnosť a umenie byť v živote sám sebou. Klient nesmie byť na psychológovi dlhšiu dobu závislý. Poradenstvo i terapia sú podporou klientovho sebarozvoja, pretože každý človek je sám najlepším expertom na svoj život.

Prečo na problémy nestačí kamarátka či rodič

Psychologická pomoc spočíva aj v tom, že klient môže povedať psychológovi úplne všetko, môže byť otvorený a nemusí ho šetriť, ako šetrí napríklad svojich rodičov alebo najbližších. Priatelia určite zohrávajú dôležitú rolu v živote človeka, keď sa im potrebuje vyplakať na ramene, ale je to užitočné najmä pre možnosť emočného ventilu. Ale s psychológom sa problémy preberajú inak, má to iný rozmer. Priateľka či kamarátka je takmer vždy náš koaličný spojenec. Pokiaľ sa zveríte s neverou partnera priateľke, tá vám poradí na základe svojich životných skúseností a emócií. Nemá však od toho odstup. Preto ide v takom prípade o unáhlené a neodborné rady, bez analýzy a rozboru kontextu situácie.

Kedy je vhodné navštíviť manželskú poradňu?

Ak si partneri nerozumejú, ale majú sa radi, pomoc psychológa môže byť pre nich doslova záchranným kolesom. Vtedy majú šancu spolu s psychológom objaviť samých seba, vrátiť sa k tomu, čo ich na začiatku vzťahu spájalo, čo na sebe milovali. Majú možnosť uvedomiť si, čo ich od seba rozdelilo a ako tomu čeliť. Vhodná návšteva poradne je ale aj vtedy, ak sa partneri rozhodli, že už nedokážu spolu žiť, chcú sa rozísť alebo rozviesť, ale majú spolu deti a potrebujú pomoc, aby sa rozišli čo najkultivovanejšie. Vo všeobecnosti platí, že čím skôr pár vyhľadá pomoc, tým je väčšia šanca problémy zvládnuť. Jedným z kritérií toho, či vyhľadať psychologickú pomoc je pocit, keď si nevieme rady a máme pocit, že „šliapeme vodu“, namiesto toho, aby sme plávali a pohybovali sa užitočným smerom.

 

Priznať si, že potrebujeme pomoc, nie je hanba!

Niekedy je ťažké priznať si, že potrebujeme pomoc. Stále existujú ľudia, ktorí sa hanbia navštíviť psychológa. Myslia si, že je to prejavom slabosti. Našťastie, nie je ich veľa, a preto dnes je skoro pravidlom, že každá rodina má svojho rodinného poradcu. To, že si priznáme, že potrebujeme pomoc je naopak prejavom sily a zrelosti.