Reklama

Veľký strašiak "ČO AK":10 rád, ako prekonať úzkosť a strach!

Bad,News.,Stressed,Young,Woman,Feeling,Pain,And,Touching,Chest

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Svet nie je len zlý, škaredý a smutný. Je to pekné miesto. Jediné na život. Aj keď momentálne situácia nie je priaznivá z viacerých aspektov, nenechajte sa zmiesť vlnou úzkosti a strachu.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Veľký strašiak "ČO AK":10 rád, ako prekonať úzkosť a strach!

    Každý človek sa bojí niečoho, niekoho alebo o niekoho. Či už je to strach z pavúkov, výšok, panika z lekárov, obavy, ako sa postarať o rodinu, či budeme mať ešte o mesiac prácu a finančnú rezervu, či sa vojna nedostane k nám a podobne. Takýto strach a obavy však ničia psychiku, a preto je načase prestať sa báť. Portál LiveScience zhrnul tipy, ako bojovať s úzkosťou a so strachom.

    1. Svet nie je len temný

    Pre pár jednotlivcov predsa nie je pokazená celá civilizácia. Verte v dobro, lebo všetci sa rodíme dobrí a drvivá väčšina ľudí na planéte taká aj ostane. Situácia, ako je aktuálny vojnový konflikt, z nás, naopak, môže dostať to najkrajšie. Určite si to už všímate v okolí. Hŕstkou štváčov sa nedajte pomýliť.

    2. Načerpajte energiu v prírode

    Svet je hore nohami a vy neviete, kam z konopí? Opäť začnite robiť úplne normálne a bežné veci, na ktoré ste zvyknutá a ktoré vám prinášajú pohodu a radosť. Príroda v lete priam láka, aby sme do nej vybehli, a na dušu môže pôsobiť ako balzam. Potvrdil to aj výskum publikovaný v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, ktorý cituje portál LiveScience. Podľa jeho výsledkov stačí na emocionálny reset už 90-minútová prechádzka. Tak šup sa obliecť, obuť a hor sa do najbližšieho lesa.

    Zdroj: Shutterstock

    Skúste načerpať energiu v prírode.

    3. Hýbte sa

    Akokoľvek. Ide hlavne o to, aby sa k vám dostali povestné endorfíny, ktoré fungujú ako nenávykové antidepresívum. Podľa štúdie z roku 2007 aj obyčajné cvičenie doma pôsobí na depresiu porovnateľne ako lieky. Zaujímavé, však? V skupinke účastníkov s ťažkou depresiou 45 percent z tých, ktorí sa zapojili do skupinového cvičenia, a 40 percent z tých, ktorí cvičili individuálne, prestali spĺňať kritériá na diagnózu depresívnej poruchy už po 16 týždňoch sledovania. V porovnaní so 47 percentami ľudí, ktorým sa uľavilo po liekoch.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Veľký strašiak "ČO AK":10 rád, ako prekonať úzkosť a strach!

      4. Skúste meditovať

      Ak ste si práve predstavili nejakého levitujúceho jogína, to od vás nikto nečaká. Ani sa nemusíte zatvoriť do tmavej jaskyne či vygumovať všetky myšlienky. Skúste sa napríklad pár minút pozerať len tak do prázdna v tichu či pri relaxačnej hudbe. A robte to pravidelne. Ak sa z toho stane zvyk, možno to považovať za zdravý návyk meditácie. Vtedy váš mozog oddychuje od vonkajších podnetov. V časopise Journal of Psychiatric Research vedci zhodnotili, že táto aktivita môže znížiť krvný tlak a stres.

      Zdroj: SHUTTERSTOCK

      Vyskúšajte meditáciu.

      5. Socializujte sa

      Hovorí sa, že spoločne prežitá radosť je dvojnásobná a spoločne prežívaný strach sa na druhej strane delí na polovicu. Kontakt s druhými ľuďmi, a nemusí ísť výlučne o blízkych, pomáha vnímať vlastné prežívanie z iného uhla. Tak ako ostatní pomôžu vám, vy pomôžete im. Sústreďte sa na drobné prejavy láskavosti a vďaky. To, čo dáte, sa vám vráti.

      6. Neskrolujte bezhlavo

      Ráno sa zobudíte a ako prvé chytíte telefón a pozeráte, čo sa v noci či skoro ráno udialo? Prestaňte. Predstavte si, že nemáte internet v mobile a správy si nemôžete pozrieť. Naše mamy a staré mamy sa zobudili, vyprevadili deti do školy či na výlet, šli do práce a po práci obriadili domácnosť. K správam si možno sadli večer... Ak sa neviete vzdať neustáleho sledovania mobilu, trpíte zrejme FOMO (fear of missing out) syndrómom, teda strachom, že vám niečo dôležité ujde. A zatiaľ vám uniká to skutočne dôležité. Spomínaný syndróm vedie k väčšiemu stresu, nadmernému používaniu smartfónu, depresiám, úzkostiam, problémom so spánkom. Stačí, ak si pozriete prehľad správ raz, dvakrát za deň a dosť.

      Zdroj: SHUTTERSTOCK

      Neskrolujte bezhlavo cez všetky správy a sociálne siete.

      7. Buďte vďačná

      Ľudia v experimente, ktorí si 21 dní systematicky zapisovali veci, za ktoré boli vďační, častejšie mali pozitívnu náladu a menej negatívnych pocitov ako tí, ktorí toľko vďaky necítili. Skúste to. Každý deň sa niečo nájde. Začnite si zapisovať a buďte vďačná za maličkosti. A najmä za to, že ste sa zobudili...

      8. Doprajte si dostatok spánku

      Premýšľate tak intenzívne a tuho, čo nás na druhý deň čaká, že neviete zaspať? Pred spaním si čítajte obľúbenú knihu, a keď ju odložíte, môžete premýšľať, ako bude pokračovať dej, a pri tom zaspíte. Ak sa totiž zle alebo málo vyspíte, strach a stres budú druhý deň horšie.

      Zdroj: Shutterstock

      Doprajte si dostatok kvalitného spánku.

      9. Pomáhajte iným ľuďom

      Strach väčšinou vyvolávajú situácie, v ktorých sa cítime bezmocné. Málokedy sme však naozaj bezmocné natoľko, že nedokážeme pomôcť iným. Nezištná služba trpiacim je to najlepšie, čo môžete urobiť pre psychiku. Spôsobov je veľa. Darujte oblečenie na charitu, staňte sa dobrovoľníčkou. Ten pocit, že ste niekomu pomohli, stojí za to.

      Zdroj: Shutterstock

      Podajte pomocnú ruku tým, ktorí to potrebujú.

      10. Buďte pripravené

      Áno, teraz sme vám tu predostreli deväť rád, ako nepodliehať strachu a panike, a zrazu vám ideme poradiť, aby ste na pohromu boli pripravené zásobami a evakuačnou batožinou. Ale! Strach pramení z neistoty a práve tie zásoby a zbalený ruksak s nevyhnutnými potrebami, pripravený pre prípad núdze, vám dá určitú istotu. Prinesie vám úľavu v neistých časoch. To, že sa takto pripravíte, neznamená, že sa niečo zlé stane. Ide skôr o psychickú vzpruhu.