Rotácie sú liekom pre chrbticu a preto by ste ich mali prevádzať každý deň. V jogovej praxi je ich nespočetné množstvo, vyskytujú sa v každom postavení tela a môžu sa prevádzať v ktorejkoľvek časti lekcie.

V sede preložte pokrčenú ľavú nohu cez pokrčenú pravú nohu. Oprite sa o jej celé chodidlo. Nadýchnite sa a s výdychom vytočte trup doľava. Ľavou dlaňou sa oprite o podložku, pohľad smeruje ponad plece. Pozícia podporuje činnosť pankreasu, pečene, obličiek i sleziny. Zároveň zlepšuje pohyb čriev. Cvičte aj do druhej strany.
Zdroj: Shutterstock

Rozprúďte energiu, detoxikujte orgány, spevnite a natiahnite sa

Samotný Bojovník III vo svojom základnom prevedení patrí medzi silovo – balančné pozície. Ak ho obohatíme o rotáciu v hornej časti tela, bude ešte silovejší i nemálo balančnejší. A bude telu ešte o niečo prospešnejší.

„V zatvorenej rotácii v Bojovníkovi III prichádza pri správnom nastavení bokov k pozitívnemu tlaku na spodnú časť chrbtice, najmä krížovú kosť. Tento jemný tlak uvoľňuje prípadné blokády v partiách spodného chrbta za súčasnej kontrakcie svalstva. To má za následok rozprúdenie energie po celej dĺžke chrbtice, ako aj tonizovanie a posilnenie jej svalstva. Chrbát, ako taký, teda z rotácii veľmi profituje,“ vysvetľuje súvislosti Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Pri dolných končatinách dochádza k hlbokému natiahnutiu a tiež spevneniu od bokov až po päty. V horných partiách sa krásne strečujú ramená a pľúca zvyšujú svoju kapacitu. Ak rotáciu prevádzame vedome, správne a s prihliadnutím na vlastné schopnosti, môže byť pre celú dĺžku i hĺbku tela veľmi prospešná. Energia sa rozprúdi, telo sa natiahne a zároveň posilní. Tlakom sa aktivujú nervy v solár plexus, čo má za následok lepšiu funkciu brušných orgánov. „Rotácie výrazne podporujú proces trávenia, ako i odplavovanie toxínov z tela.

Zlepšujú činnosť obličiek, pečene, sleziny a tiež reprodukčných orgánov,“ dodáva ďalšie pozitíva pozície inštruktorka. Súčasne vás ásana učí byť silným a stabilným, ale aj pružným a obratným, čo sa vám zíde taktiež v rôznych situáciách, ktoré prináša život.