Návod, ako jogovať: Pozícia BALANČNÁ NOHA V PREDNOŽENÍ S ROTÁCIOU (+ VIDEO)
3. 11. 2020, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 20:17)

Zdroj: Shutterstock
Názov pozície môže mnohým pripadať obzvlášť zložitý a ľahko sa v ňom môžu stratiť. Preto ho jogíni často nahrádzajú jednoduchším – Tancujúci Shiva. Túto prezývku dostala na základe obvyklého obrazu najuctievanejšieho indického boha s rukami prekríženými pred sebou. Ak aj vy túžite po novom spôsobe, ako svoje telo zdravo povykrúcať, skúste si ju.
Podporte mentálnu rovnováhu, získajte flexibilitu v nohách
Ásana, kde v stoji na jednej nohe vytáčate svoj trup do strany, nepatrí medzi najjednoduchšie, pri plnej koncentrácii sa však dá zvládnuť. Existuje tiež niekoľko modifikácií, ktorými si môžete pozíciu uľahčiť, zosilnieť a zvyknúť si v nej, získať flexibilitu a následne napredovať v ústrety plnej verzie. Pamätajte ale, že jogová prax je dlhodobá práca nielen na svojom tele, ale rovnako i mentálnom vývoji. Tanec Shivu zobrazuje striedanie cyklov vzniku a zániku, narodenia a smrti. Prevádzanie pozície vedie k prijatiu týchto cyklov a zlepší vašu schopnosť nájsť rovnováhu a pokoj uprostred večných zmien.
„Na fyzickej úrovni balančná pozícia tancujúceho Shivu pomáha k lepšej flexibilite i sile dolných končatín, veľmi kvalitne strečuje hlboký sedací sval, ako i vonkajšiu stranu nohy a samozrejme pracuje tiež na zdokonaľovaní rovnováhy. K duševným benefitom patria lepšia mentálna aj emocionálna stabilita, podpora sebadôvery, oživená a zároveň ustálená myseľ,“ vymenováva hlavné pozitíva ásany Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.
Tak, ako všetky rotácie, aj táto bude liekom pre vašu chrbticu, ktorý ju nielen ozdraví, ale i vyživí. Stojná noha účinne zosilnie a to i v tých najmenších svaloch, väzoch, šľachách. I keď stred tela prioritne zapojený nie je, aktívny je vždy a teda pracuje. Rovnako, ako i svaly pozdĺž chrbtice a natiahnuté paže. Premasírované budú brušné orgány, funkcia trávenia bude výkonnejšia.
Parivrtta Hasta Padangusthásana
Ásana sa odohráva v stoji, prevádzať sa môže z akejkoľvek stojnej polohy – hory, stoličky, stoji na jednej nohe.
Prevedenie: Ukotvite sa na ľavom stojnom chodidle, nasmerujte špičku vpred a pravé koleno zdvihnite nahor. Môžete začať s rukami predpaženými a pri pocite dobrej stability pomaly ťahať pravú ruku dozadu. Pohľad ju nasleduje. Ak je to však na vás príliš, nechajte pohľad upriamený stále vpred.
Ľavá ruka zostáva pred telom, môže byť naďalej v predpažení, zľahka opretá o vonkajšiu stranu pravej nohy alebo ak túžite ísť do úplného variantu, môžete ňou chytiť vonkajšiu stranu pravého chodidla, prípadne dvoma prstami palec nohy a začať príslušnú nohu pomaly dopínať. V prípade, že nohu viete dopnúť, ale musíte sa pritom zhrbiť, skúste použiť na uchytenie chodidla jogový popruh, uterák, kus látky. Zotrvajte v rotácii niekoľko prehĺbených dychov, minimálne 5 a potom vykonajte aj na druhú nohu.
ÁNO
· stabilné ukotvenie na stojnom chodidle – špička smeruje vpred a celá plocha šľapy je na zemi
· mierne povolenie stojného kolena
· napriamenie sa za temenom hlavy
· aktivácia stredu tela
· uvoľnené ramená odtiahnuté od uší
· hlava v predĺžení chrbtice
· vedomé a pomalé prevádzanie zmien
· akceptovanie aktuálnych limitov svojho tela
· udržanie napriameného postoja a nasmerovania tela aj pri náročnejšom variante
· úplne dopnutie vytiahnutej nohy iba pri vystretom chrbte a pevnom jadre
· presunutie pohľadu do strany iba vtedy, ak ste stabilní
· rotácie výlučne len od pása nahor
· plná koncentrácia na pozíciu
· pokojný a prehĺbený dych
NIE
· balansovanie na vnútornej alebo vonkajšej hrane stojného chodidla, špička smerujúca dnu alebo von
· padanie do stojnej nohy
· uzamknutie/prepnutie kolenného kĺbu stojnej nohy
· absencia aktivácie jadra tela
· prehýbanie sa v drieku/zhrbený chrbát
· ťahanie ramien k ušiam
· rýchle a nevnímavé prevádzanie zmien
· prílišné vyťahovanie nohy nahor na úkor ohnutia chrbta, vytočenia sa do strany, vytiahnutia ramien k ušiam
· nekoncentrovanie sa na pohyb a pozíciu
· vykonávanie náročnejšieho variantu, ak nezvládate jednoduchší
· vytáčanie bokov do strán
· doťahovanie do prílišného rozsahu pohybu nad svoje limity
· plytký dych/absencia dychu
