Návod, ako jogovať: Pozícia BALANČNÝ JOGA DREP (+ VIDEO)
11. 3. 2021, 16:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:54)

Zdroj: Shutterstock
Zatiaľ čo niektoré pozície v joge môžu byť pre mnohých veľmi komfortné, pre iných predstavujú doslova utrpenie. To však neznamená, že by ich nemali skúšať prevádzať. Naopak, postupne a vnímavo budú do asány svoje telo krok po kroku posúvať. Balančný joga drep má totiž mnoho jednoduchších modifikácií.
Rozprúďte energiu, nájdite rovnováhu
Asána sa radí medzi pozície v stoji, otvárače bedier, ako i balančné pozície. Aplikovať ju teda môžete za rôznymi účelmi a s rozličným cieľom zamerania. „V pozícii dosiahnete uvoľnenie v oblasti vnútornej časti bedier, natiahnu sa slabiny aj vnútorná strana stehien. Strečing pocítite aj v oblasti sedacieho a zadného stehenného svalstva. Úľava sa dostaví najmä v spodnej časti chrbta. Roztvorí sa hrudník a napriami trup,“ vysvetľuje niektoré z fyzických benefitov inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy, Monika Pálová.
Asána balančného hlbokého drepu však nie je iba úľavovou pozíciou, je tiež efektívnym posilnením, predovšetkým pre oblasť dolných končatín, prednej strany stehien, ako i kolien, lýtok, členkov a všetkých drobných svalových vlákien na chodidlách. Markantné je i zapojenie svalov panvového dna, pozícia je preto vhodná i v tehotenskej joge. Zlepšuje trávenie a pomáha aj pri menštruačných ťažkostiach. Vie byť veľmi pohodlná, človek však do tohto stavu musí dospieť trpezlivou a dlhodobou praxou.
Balančná Upavesásana
Pozícia rovnovážneho hlbokého jogového drepu vychádza zo stoja, jedným zo spôsobov, ako sa do nej dostať je zo základnej ásany hory.
Prevedenie: Do pozície budeme postupne prechádzať z klasického jogového drepu. V pozícii hory odstúpte oboma nohami od seba, aby boli širšie, ako vaše ramená. Špičky a kolená vytočte von a zaktivujte štvorbodové ukotvenie chodidiel. Spojte dlane do modlitby a pomaly klesajte zadkom dole. Podvihnite hrudník, zatiahnite ramená nižšie, zasuňte kostrč viac pod seba. Dlane tlačte do seba a lakte použite na to, aby jemne roztvárali kolená a tým i bedrá.
Prechod do rovnovážnej verzie by mal byť plynulý a nenásilný. Vnímajte preto, kam vás telo pustí. Ruky môžete na chvíľu spustiť dole, aby ste sa končekmi prstov pridŕžali zeme. Začnite chodidlá priťahovať k sebe, postavte sa na špičky a päty oprite o seba. Poloha tela zostáva nemenná. Dlane naspäť spojte do modlitby alebo ich pomaly začnite ťahať hore nad hlavu. Zotrvajte v napriamení stabilne, s prehĺbeným dychom a pokojnou mysľou. 10 až 15 dychov môže byť dostačujúcich.
ÁNO
· ukotvenie rovnomerne na vnútornej a vonkajšej hrane špičiek, päty opreté o seba
· maximálne roztvorenie kolien aj bedier
· napriamený trup
· kostrč zatiahnutá pod seba
· aktívny stred tela
· ťahanie hrudníku nahor
· uvoľnené ramená
· prehĺbený pokojný dych
· sústredená myseľ
NIE
· balansovanie na vonkajšej/vnútornej hrane špičiek, päty ďaleko od seba
· ťahanie kolien dovnútra
· guľatenie chrbta/prehýbanie sa v drieku
· vyťahovanie ramien nahor
· kostrč vysunutá vzad
· uvoľnený stred tela
· plytký dych
· rozptýlená myseľ
· snaha o náročnejšie prevedenie, ak nezvládate jednoduchší variant
