Návod, ako jogovať: Pozícia BOHYŇA s HLBOKÝM VYTOČENÍM (+ VIDEO)
1. 4. 2021, 19:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 0:21)

Zdroj: Shutterstock
Rotácie je možné v joge prevádzať z rôznych pozícií a polôh tela. Od toho závisí aj ich stupeň náročnosti. Ásana Bohyne dokáže telo vykrútiť niekoľkými efektívnymi spôsobmi.
Prebuďte v sebe ženskosť a schopnosť užívať si potešenie
V pozícii bohyne je veľmi výrazné jej duchovné pôsobenie. Zlepšuje zmysel pre uzemnenie sa, čo má pozitívny dopad na viaceré aspekty života. Oživuje ženskosť, čo vedie ku kultivácii sily a temperamentu. Doslova povzbudzuje myseľ. Vďaka zapojeniu rotácie prebúdza radosť a chuť do života. Vytočenie tiež stimuluje melancholickú sakrálnu čakru, ktorá sa nachádza v krížovej oblasti. To má pozitívny dopad na našu zmyselnosť a kreativitu.
Prevádzaním bohyne s hlbokým vytočením si môžeme túto partiu tela zharmonizovať a to povedie k schopnosti skutočne si užívať potešenie. Vykrútená poloha tela je považovaná za detoxikačnú, v tomto prípade po telesnej aj duševnej stránke. Ásana teda vo výraznej miere čistí a stimuluje organizmus. Zlepšia sa tiež funkcie brušných orgánov, pretože sú tlakom stimulované k lepšej činnosti. Ozdravíte si i chrbticu. „Fyzické pôsobenie ásany je posilňujúce aj uvoľňujúce. Bez dôkladnej aktivácie stredu tela ju len veľmi ťažko prevediete správne. Spevnejú dolné končatiny, stehná i sedacie svaly. Postoj na špičkách posilní i drobné svaly na chodidlách a v okolí členkov. Uvoľňujú sa triesla a chrbát. Otvárajú sa boky a hrudník,“ uzatvára početné benefity pozície inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy, Monika Pálová.
Parivrtta utkata konásana
Bohyna s hlbokým/nízkym vytočením je jeden z variantov rotácie v pozícii bohyne. Vychádzame zo základného prevedenia a postupne posúvame svoje telo ďalej.
Prevedenie: Postavte sa oboma nohami naširoko, špičky a kolená vytočte von. Klesnite panvou dole, kostrč nechajte mierne zatiahnutú, zaktivujte stred tela. Hrudník je roztvorený a podvihnutý, ramená sú uvoľnené. Obe dlane zľahka oprite o stehná, s nádychom vytiahnite päty od zeme, s výdychom skúste panvou klesnúť ešte málinko hlbšie, ale nie nižšie, ako je úroveň kolien. Zastabilizujte sa.
S ďalším nádychom potiahnite napriamený trup dopredu a naširoko roztvorte ruky, s výdychom sa vytočte do ľavej strany, aby ruky boli v jednej zvislej línii nad sebou. Môžete pokračovať plynule zo strany na stranu alebo môžete rotáciu dôkladne predýchať po dobu 5 až 8 dychov a až potom previesť na druhú stranu. Nezabúdajte v pozícii neustále ťahať kolená smerom von za ich vonkajšou hranou. Ak v postavení na špičkách strácate rovnováhu a padáte dopredu, položte päty na zem a zostaňte na celej ploche chodidiel.
ÁNO
· ukotvenie na celej ploche chodidiel alebo rovnomerne na vnútornej a vonkajšej hrane špičiek
· otváranie kolien aj bedier
· napriamený trup
· aktívny stred tela
· uvoľnené ramená
· rotácia po celej dĺžke chrbtice
· ruky vystreté nad sebou
· neustále vyťahovanie sa za temenom hlavy
· plná koncentrácia na pozíciu
· prehĺbený dych
NIE
· balansovanie na vonkajšej/vnútornej hrane chodidiel/špičiek
· ťahanie kolien dovnútra
· guľatenie/prehýbanie chrbta
· vyťahovanie ramien k ušiam
· otáčanie iba ramien/krku/hlavy
· prevádzanie rotácie cez prehnutie v drieku
· padanie váhou tela vpred
· uvoľnený stred tela
· rozptýlená myseľ
· plytký dych/absencia dychu
