Návod, ako jogovať: Pozícia BOHYŇA v PREDKLONE (+ VIDEO)
5. 5. 2021, 20:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 1:07)

Zdroj: Pexels
Máloktorý pohyb, či cvik dokáže svojimi účinkami konkurovať fyzickým ásanam v joge. Majú totiž oveľa ďalekosiahlejší efekt, ako len telo spevniť a natiahnuť. Menia myseľ, odkrývajú dušu, energizujú a zároveň upokojujú.
Ženskosť, rovnováha, ponorenie dovnútra
Pokiaľ postrádate v sebe ženskú energiu, máte pocit rozháranej mysle a trpíte napätím, pozícia bohyne v predklone je pre vás výborným prostriedkom, ako v sebe ženskosť opäť prebudiť, myseľ upokojiť, ponoriť sa do vlastného stredu a získať naspäť rovnováhu. Tieto a mnohé iné vlastnosti v sebe ásana skrýva.
„Po telesnej stránke je účinným otváračom bedier, posilňovačom dolných končatín, ale i trupu a ramien, učiteľom balansu. Na pevné zastabilizovanie tela v ásane bohyne v predklone je potrebná spolupráca celého tela – nohy sú nehybné, chrbát napriamený, stred tela pevný. To vyvoláva aktivitu svalstva kompletného tela,“ opisuje fyzické benefity Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. V partiách vnútornej strany stehien i triesiel dochádza k vynikajúcemu strečingu, držaním tela na špičkách sa zapájajú i tie najdrobnejšie svaly na chodidlách.
Predklon vyžaduje podopieranie driekovej časti chrbta pevným brušným svalstvom a aby sa to mohlo diať, chrbát musí byť napriamený. Ruky v upažení krásne spevnia a vytvarujú paže a zapoja svaly okolo lopatiek. Ideálny tréning pre celé telo. Ak k tomu prirátame priaznivé pôsobenie na ženskú energiu, reprodukčné i ostatné brušné orgány, zistíme, že pozícia je vo svojom celkovom pôsobení skutočne geniálna. Nasmerovanie pohľadu dole k zemi vedie k ustáleniu i upokojeniu.
Variácia Utkata Konásana
Ásana bohyne v predklone sa radí medzi mierne pokročilé jogové pozície v stoji. Pre správne napredovanie sa odporúča prevádzať ju v spočiatku v menej náročných verziách.
Prevedenie: Postavte sa oboma nohami naširoko, špičky a kolená vytočte von. Ak môžete, zdvihnite sa na špičky a udržte sa rovnomerne na palcovej i malíčkovej hrane. V pozícii neustále ťahajte kolená smerom von za ich vonkajšou hranou. Klesnite panvou dole, nie však pod úroveň kolien. Kostrč nechajte mierne zatiahnutú, zaktivujte stred tela. Hrudník je roztvorený a podvihnutý, ramená uvoľnené. Dlane majte voľne položené na stehnách. S nádychom sa napriamte za temenom hlavy a s výdychom sa s rovným trupom začnite predkláňať.
Pohyb vykonávajte od pása nahor, postavenie nôh zostáva nemenné. Poloha rúk môže byť rôzna – položené na stehnách, spojené dlaňami pred hrudníkom do modlitby, vytiahnuté naširoko do strán. Postavenie nôh i rúk si určujte sami podľa svojich aktuálnych fyzických schopností. Zostaňte 5, 8 až 10 hlbokých dychov.
ÁNO
· ukotvenie na celej ploche chodidiel alebo rovnomerne na vnútornej a vonkajšej hrane špičiek
· otváranie kolien aj bedier
· napriamený trup
· aktívny stred tela
· uvoľnené ramená
· hlava v predĺžení chrbtice
· pohľad nadol
· napredovanie k náročnejšiemu variantu iba, ak zvládate jednoduchší
· plná koncentrácia na pozíciu
· prehĺbený dych
NIE
· balansovanie na vonkajšej/vnútornej hrane chodidiel/špičiek
· ťahanie kolien dovnútra
· guľatenie chrbta/prehýbanie v drieku
· vyťahovanie ramien nahor
· uvoľnený stred tela
· hlava v predklone/záklone
· pohľad vpred
· prevádzanie náročnejšieho variantu, ak nezvládate jednoduchší
· rozptýlená myseľ
· plytký dych/absencia dychu
