Návod, ako jogovať: Pozícia ĽAH NABOKU S NOHOU HORE (+ VIDEO)
27. 7. 2021, 19:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:21)

Zdroj: pexels
Jogová prax v sebe skrýva niekoľko pozícií, ktoré z vizuálnej stránky zanechávajú dojem jednoduchosti. Pri snahe o prevedenie však prichádzate na to, že sú vlastne pokročilé. Dnes vám predstavujeme jednu z nich.
Iný impulz pre core, nová výzva pre myseľ
Nenechajte sa zmiasť zradnosťou ásany ľahu naboku s nohou hore. Pôsobí jednoducho až oddychovo, ale iba pokiaľ ju nevyskúšate. Je jednou z tých pozícií, pri ktorých nadobudnete dojem, že sú pre začiatočníkov a pritom sú určené pre skúsených jogínov. Jej rafinovanosť spočíva v tom, že sa odohráva v zdanlivo pohodlnom ľahu naboku. Fakt, že tento ľah potrebujete udržať stabilným aj pri natiahnutí nohy nahor si však vyžaduje výdatné zapojenie svalov jadra tela, plnú koncentráciu, ako i spoluprácu celého tela. Väčšinu rovnovážnych pozícií totiž prevádzame v stoji, prípadne v sede, či na rukách, preto táto ásana ponúka úplne iné precítenie. Ľah naboku s nohou hore alebo spiaci Vishnu, ako sa zvykne pozícia nazývať, dáva balančným ásanam celkom iný rozmer.
„Po fyzickej stránke je v ásane najmarkantnejšia práca stredu tela. Svaly potrebujú zabrať vo veľkej miere, aby poloha tela zostala nemenná. Brušné svaly sú teda posilňované. Aj polovica tela položená na zemi je v aktivite. Strečing sa odohráva na zadnej strane zdvihnutej nohy, kde výrazne naťahujeme hamstring a lýtko. Natiahnutie budeme cítiť tiež na vnútornej strane stehna. V závislosti od umiestnenia položenej ruky môžeme účinne naťahovať aj bočnú stranu trupu,“ vysvetľuje telesné pozadie pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Aby pozícia bola skutočne statická a silná, potrebujete dokonalé sústredenie mysle, posilňovaná je preto aj vaša koncentrácia.
Anantásana
Pozícia patrí medzi pokročilé ležiace ásany a na jej prevádzanie je potrebný určitý jogový základ. Polohu opornej ruky však vieme variovať a pozíciu si tak zjednodušiť.
Prevedenie: Položte sa do ľahu nabok a v jednoduchšom variante spodnú ruku oprite o lakeť, aby tvoril jednu zvislú líniu s ramenom. V úplných alebo náročnejších variantoch položte ruku na zem a dlaňou si podoprite hlavu alebo ruku nechajte natiahnutú v predĺžení tela s hlavou položenou na nej. Zaktivujte stred tela a s nádychom zdvihnite hornú nohu, uchyťte za palec alebo vonkajšiu hranu chodidla, s výdychom ju začnite dopínať až do vystretia. S ďalších nádychom ju povytiahnite ešte vyššie za pätou a s výdychom celú ásanu zastabilizujte. Zotrvajte po dobu 5, 8, 10 prehĺbených dychov a preveďte aj na druhú stranu.
ÁNO
- ľah na bočnej ploche spodnej nohy, boku, trupu
- celé telo v bočnej línii
- aktivita svalstva stredu tela
- ramená odtiahnuté od uší
- hlava v predĺžení chrbtice
- dopínanie zdvihnutej nohy po vlastné limity
- plná koncentrácia na pozíciu
- prehĺbený dych
NIE
- balansovanie na bočnej strane tela
- telo padajúce vpred/vzad
- absencia aktivity stredu tela
- vystrkovanie zadku vzad/nohy pred líniou tela
- napäté ramená vyťahujúce sa k ušiam
- hlava v prílišnom úklone/predklone/záklone
- ohýbanie/prehýbanie chrbta
- dopínanie zdvihnutej nohy cez bolesť/na úkor správnej techniky
- rozptýlená myseľ
- plytký dych
