Jogová prax je úžasná v tom, že niektoré pozície môžete navzájom kombinovať. Vznikne vám tak nová, upravená verzia tých pôvodných. Môže byť menej, ale i viac náročná a tak lepšie aplikovateľná na rozdielne potreby praktizujúcich.

Úkryt a upokojenie, koncentrácia a strečing

Ásana modifikovaného orla predstavuje kombináciu pozície orla a hlbokého predklonu. Dala by sa tiež považovať za ľahšiu, jednoduchšiu verziu úplnej pozície orla. Ukotvenie na oboch chodidlách síce ásanu oberá o benefity balančnej verzie, kompenzácia však prichádza v podobe množstva iných pozitívnych vlastností. Pozícia rozvíja schopnosť dôkladnej koncentrácie na daný moment, ako aj pohrúženie sa do seba, precítenie práce tela a vnímanie vlastných limitov. Po pár dychoch pocítite dokonalý pokoj a mier. Tým sa z vás účinne uvoľnia faktory napätia a stresu. Celkom úspešne sa ňou môže vyliečiť i nespavosť a chronický vnútorný nepokoj. Tlakom na dutinu brušnú sú stimulované orgány a zlepšuje sa ich činnosť. Povzbudený bude tiež lymfatický systém.

„Fyzické pôsobenie ásany modifikovaného orla na pohybové ústrojenstvo je pre telo blahodarné. Účinne naťahuje prakticky celú zadnú stranu tela – zadnú stranu ramien, celú plochu chrbta, sedacie, zadné stehenné, ako i lýtkové svaly. Nakoľko roztvára hrudník v zadnej časti, je podporná aj pre pľúca a to zvyšovaním kapacity dychu. Nápomocná teda môže byť i pri astme,“ objasňuje pôsobenie pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Ozdravné účinky ásany pocítite aj pri problémoch v driekovej časti chrbta, prípadne so zápalom sedacieho nervu.