Jogová prax je veľmi univerzálna a prispôsobivá. V podstate sa dá adaptovať na každý kondičný stupeň, či pohybové schopnosti cvičenca. Dnešná pozícia Nízky výpad je tiež nižšou verziou ásany Vysokého výpadu, resp. Bojovníka III. Skúste si ju, na efektivite jej to vôbec neuberá.

Zo stoja prejdite s výdychom do hlbokého predklonu. Dlane rúk posuňte vpred, aby telo vytváralo akoby strechu. Vystrite paže i nohy a pomaly tlačte trup smerom k stehnám. Upokojíte celú myseľ a bojujete proti únave.
Zdroj: Shutterstock

Otvorte srdce, zlepšite cirkuláciu, rozprúďte energiu

Pozícia nízkeho výpadu dostala údajne svoje sanskritské meno podľa lesnej ženy Anjany, ktorá zvykla praktizovať jogové ásany s cieľom mať plne pod kontrolou svoju myseľ, telo, zmysly. Meno pozície vzdáva hold jej úsiliu. Iná mytologická teória tvrdí, že išlo o nádhernú, mladú, zmyselnú nymfu s úplne inými ambíciami. Ktorýkoľvek príbeh je pravdivý, ásana vie byť vo svojom prevedení skutočne nádherná a elegantná.

„Záklon hornej časti tela vedie k rozpínaniu svalov na zadnej strane trupu a tým k budovaniu flexibility po celej dĺžke chrbtice. Zároveň sa na jednej nohe efektívne naťahuje predná strana stehna, ako i ohýbač bedra, druhá noha je zas v tejto oblasti posilňovaná a naťahovanie sa odohráva na zadnej strane, najmä v oblasti sedacieho svalstva,“ opisuje niektoré z fyzických benefitov pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Správne prevedenie, ako i udržanie rovnováhy v pozícii si vyžaduje aktívne zapojenie svalov jadra tela, posilnenie sa teda deje i na tejto úrovni. Aktivácia všetkých spomínaných svalov vedie k spaľovaniu tukov v oblasti bokov, stehien, brucha. Svalstvo je účinne tonizované a dá sa povedať, že pracuje po celej dĺžke i hĺbke tela. Metabolizmus je stimulovaný aj aktiváciou štítnej žľazy. Ásana je výbornou úľavou pri problémoch so zápalom sedacieho nervu. Vďaka strečingu brucha sú premasírované brušné orgány, čo vedie k ich lepšej funkcii. Okrem prívlastku „otvárač bedier“ je pozícia aj otváračom srdca, čo prispieva k lepšej cirkulácii krvi a prívalu novej energie. Zvýši sa i vaša radosť, pocit spokojnosti a všeobecnej lásky.