Reklama

Návod, ako jogovať: Pozícia otvorených bedier KOLÍSKA (+ VIDEO)

Tanečník

Zdroj: Instagram.com/@lily_silverton

Reklama

Milujeme otvárače bedier! Vedia nám krásne uvoľniť nahromadené napätie, stuhnutie, nepohodu v danej oblasti a verte tomu, že práve tam ich obvykle máme dosť. Navyše, pozícia kolísky je jednoduchá a pre väčšinu praktizujúcich aj príjemná.

Lepšia flexibilita, viac energie, pokojná myseľ

V anglickom jazyku ásana vystupuje tiež pod názvom kolísanie dieťatka alebo detská kolíska, lebo poloha nášho tela skutočne pripomína činnosť, kedy v náručí držíme bábätko. Pri prevádzaní pozície obvykle tiež dochádza ku kolísavému pohybu s vlastnou nohou, čo prehlbuje uvoľnenie v oblasti bokov. Otváranie bedier je tu veľmi výrazné.

„Medzi základné fyzické benefity pozície patria strečing a zvyšovanie flexibility, ako aj posilnenie. Deje sa najmä v oblasti bokov, konkrétne dochádza k uvoľňovaniu napätia zadného, predného aj vnútorného stehenného svalstva, ďalej veľkého sedacieho svalu a tiež svalov panvového dna. Spomínané partie sa naťahujú a spevňujú zároveň, čo má pozitívny efekt na odolnosť bedier i dolných končatín a ich prípravu na iné, náročnejšie ásany. Strečovaním nôh dochádza k uvoľneniu stuhnutia a napätia v spodnej časti chrbta. Zvyšuje sa rozsah pohybu v bedrovom i kolennom kĺbe a celkovo v dolných končatinách,“ vymenováva celú radu účinkov Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Zároveň sa vám krásne upokojí a vyčistí myseľ. Pozícia roztvára sakrálnu čakru, ktorá prislúcha sexualite, kreativite, vyrovnanosti. Vďaka tomu bude stimulovaná vaša predstavivosť a inovatívne myšlienky.

Hindolásana

Ásana sa zaraďuje medzi nenáročné otvárače bedier v sede. Je veľmi prispôsobiteľná aktuálnym schopnostiam tela a dá sa variovať.

Prevedenie: V krížnom sede nechajme ľavú dolnú končatinu položenú na zemi a pravú si zoberme do náručia. Môžeme uchytiť chodidlo a koleno do dlaní alebo ich uložiť do lakťových ohybov. Podmienkou je zostať v napriamení, sedieť rovnomerne na oboch sedacích kostiach a mať uvoľnené ramená.

Zdvihnutú nohu vyťahujeme nahor a zároveň priťahujeme k sebe. Pre väčší komfort a pocit uvoľnenia môžeme nohu na úvod jemne rozkývať do strán a pokrúžiť najprv do jednej, potom do druhej strany. Pohyb vychádza z bedrového kĺbu a je prevádzaný vnímavo voči svojmu telu. Preveďte to niekoľko krát a v statickom pritiahnutí zotrvajte minimálne 5 prehĺbených dychov, pokojne i 8 až 10. Pozícia sa tiež môže praktizovať s ľavou, dolnou nohou natiahnutou pred sebou. Vtedy dochádza k zintenzívneniu strečingu, nakoľko tiež súčasne naťahujeme zadnú stranu príslušnej nohy. Previesť treba vždy na obe strany.

ÁNO

· rovnomerný sed na oboch poloviciach zadku
· napriamený chrbát
· uvoľnené ramená
· komfortné uchytenie nohy
· aktívny stred tela
· plná koncentrácia na pozíciu a prevádzaný pohyb
· prehĺbený dych

NIE

· padanie/prenášanie váhy na jednu polovicu zadku
· vytáčanie/nakláňanie trupu do jednej strany
· guľatý chrbát/prehýbanie v drieku
· vyťahovanie ramien k ušiam v snahe pritiahnuť nohu bližšie ku hrudníku
· diskomfort v bedrovom, kolennom, členkovom kĺbe následkom nesprávneho uchytenia zdvihnutej nohy alebo jej prílišného priťahovania k sebe
· absencia aktivity stredu tela
· nevnímavé uchytenie/pohyb nohy
· plytký dych

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Návod, ako jogovať: Pozícia otvorených bedier KOLÍSKA