Návod ako jogovať: Pozícia STOLIČKA NA ŠPIČKÁCH (+ VIDEO)
15. 7. 2021, 12:00 (aktualizované: 16. 7. 2024, 3:01)

Zdroj: pexels
Ak sa náhodou stane, že vás jogové pozície začínajú nudiť, stačí ich málinko „okoreniť“. Rozšíria vám obzory, opätovne naštartujú motiváciu a hlavne zabránia v stagnácii.
Sila a rovnováha, posilnenie a zharmonizovanie
Z ásany stoličky na špičkách budú profitovať viaceré svalové partie tela, vlastne takmer všetky. Tým, že je silová pozícia obohatená o udržanie rovnováhy, svaly pracujú intenzívnejšie a efektívnejšie. Postoj totiž musí po celý čas zostať pevný a stabilný. „Pozícia veľmi účinne posilňuje svalstvo dolných končatín, predovšetkým predné stehenné svaly a vďaka postaveniu na špičkách i lýtkové partie. Rovnako vám zosilnejú i drobné svalové skupiny na chodidlách a v okolí členkov. Ásana je taktiež výdatným tréningom pre svaly jadra tela. V závislosti od postavenia rúk pracujú s rozdielnou intenzitou svaly chrbta a ramien,“ vymenováva fyzické účinky pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Pozícia symbolizuje stabilný postoj a silu, tak v tele, ako i v hlave. Je preto potrebné udržať si plnú koncentráciu a vedieť tak pozíciu prevádzať s absolútnym pokojom.
Utkatásana na špičkách
Pozícia stoličky na špičkách patrí medzi pokročilé a do jogovej lekcie môže byť zaradená v rámci silovej i balančnej časti. Môže tiež slúžiť ako súčasť zahrievania alebo predprípravy dolných končatín na náročnejšie silové pozície. Do ásany sa obvykle dostávame z pozície hory.
Prevedenie: Zo vzpriameného stoja v pozícii hory spojte dlane do modlitby a s nádychom sa pomaly vytiahnite vysoko na špičky. S výdychom ťahajte zadok dole, ako keby ste si išli sadnúť na stoličku. Ideálne, ak máte chodidlá tesne vedľa seba, vtedy vám k stabilnému udržaniu postoja pomôže zatláčanie kolien k sebe. Ruky môžu zotrvať pred hrudníkom alebo ich s nádychom vytiahnite nahor, prípadne s výdychom roztvorte, aby vytvárali písmeno V. Po celý čas držte pevný stred tela. Zaťahujte kostrč pod seba, ako keby ste ju chceli schovať. Vyťahujte lonovú kosť k pupku a hrudník majte podvihnutý. Chrbát je napriamený, ramená vždy uvoľnené. Postoj na špičkách je rovnomerne na palcovej i malíčkovej hrane. Zotrvajte v stoličke 5 až 10 dychov, pokojne i viac.
ÁNO
- rovnomerné ukotvenie na oboch stranách špičiek – palcovej i malíčkovej hrane
- aktívny stred tela
- napriamený chrbát
- hlava v predĺžení chrbtice
- roztvorený, podvihnutý hrudník
- pohľad upriamený pred seba
- veľký priestor medzi ramenami a ušami – uvoľnené ramená
- zatláčanie kolien k sebe
- plná koncentrácia na pozíciu
- prehĺbený dych
NIE
- balansovanie na vonkajšej/malíčkovej hrane špičiek
- padanie váhou tela vpred
- absencia aktivity stredu tela
- ohnutie/prehýbanie v chrbte
- padanie hrudníka vpred/zatváranie hrudníka
- pohľad do zeme
- hlava v predklone
- ťahanie ramien k ušiam
- zadok nižšie ako kolená
- rozptýlená myseľ
- plytký dych