Návod, ako jogovať: Pozícia TROJNOHÝ PES s NOHOU PRI HLAVE (+ VIDEO)
29. 1. 2021, 19:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 23:13)

Zdroj: Shutterstock
Jedna zo základných jogových pozícií, strecha, má množstvo variácií. Ásana trojnohého psa je jednou z nich a aj tú môžeme obohatiť o viac, či menej náročné obmeny. Dnes budeme ťahať špičku k hlave a hlavu k špičke.
Prúdenie energie vďaka aktivácii a roztvoreniu
Princípom jogy je začať jednoduchým a na ceste fyzického i duševného rastu postupne pozície nabaľovať. Vtedy, keď ste na to skutočne pripravení. Nesiliť, netlačiť, iba vnímať, dýchať, rešpektovať. Presne o tom je i pozícia trojnohého psa s nohou pri hlave. Či ste na ňu skutočne pripravení spoznáte podľa toho, že sa v trojnohom psovi cítite dobre a nebojujete so sebou. Ide totiž o spojenie balansu, sily, natiahnutia.
„Ásana trojnohého psa, kedy sa snažíme špičku zdvihnutej nohy ťahať k hlave a hlavu zakláňame k špičke veľmi intenzívne aktivuje zadnú stranu tela, konkrétne celú plochu chrbta, ramená, ako aj sedacie a zadné stehenné svalstvo nohy vytiahnutej nahor. Pri opačnej nohe zas dochádza k vystrečovaniu rovnakého svalstva. Strečujú aj predné partie trupu na strane zdvihnutej nohy. Ako vidíme, pozícia je veľmi komplexná,“ opisuje ásanu inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy, Monika Pálová.
Tak ako pri všetkých záklonoch, aj tento pri technicky správnom prevedení krásne prekrví chrbticu, ozdraví ju a zlepší jej pružnosť. Poloha tela dole hlavou upokojí centrálny nervový systém, uľaví od bolestí hlavy, stimuluje k aktivite. Zbavenie sa stresu a nabudenie sú samozrejmosťou. Zlepšuje sa činnosť obličiek i tráviaceho ústrojenstva.
Variácia Tri Pada Ádhó Mukha Švánásana
Pozícia sa môže prevádzať samostatne za rôznymi účelmi, môže byť ale tiež prípravnou ásanou na vykročenie do niektorého z bojovníkov.
Prevedenie: Zastabilizujeme sa v streche/psovi hlavou dole, s nádychom vytiahneme pravú nohu vysoko nahor, s výdychom ju pokrčíme a potiahneme špičku smerom k hlave. S ďalším nádychom sa vytlačíme z oboch dlaní vyššie a s výdychom potiahneme hlavu do mierneho záklonu, aby sme sa vedeli pozrieť na začiatok podložky. Nezabúdame na pevný stred tela s aktiváciu v brušnej oblasti.
Pri záklonoch je to obzvlášť dôležité, aby sme chránili driekovú chrbticu pred nesprávnym zaťažením. Ramená zostávajú v nezmenenej polohe, teda rovno a odtiahnuté od uší. V pozícii zostávame niekoľko prehĺbených dychov, pokojne 5 až 10 alebo i viac. Nezabudnime previesť i na ľavú stranu.
ÁNO
· dlane na šírku ramien
· roztvorené prsty na rukách, prostredník smeruje vpred
· vytláčanie z celej plochy dlaní
· mierny záklon hlavy
· ramená odtiahnuté od uší a v rovnomernom postavení
· aktívny stred tela
· kostrč a sedacie kosti vysoko nahor
· päta opornej nohy na zemi alebo smerujúca k zemi
· vyťahovanie kolena zdvihnutej nohy nahor a špičky k hlave
· prehĺbený dych
· dokonalá koncentrácia na pozíciu
NIE
· dlane príliš na úzko/na široko
· spojené prsty na rukách, prsty smerujúce dnu alebo von
· zdvíhanie vnútornej strany dlaní od podložky
· hlava v prílišnom a nekontrolovanom záklone
· ramená padajúce k ušiam
· prehýbanie v drieku bez aktivácie brušných svalov
· prepadávanie kostrče dole
· padanie váhy tela dopredu – na dlane a ramená alebo na stranu opornej nohy
· vytáčanie ramena na strane zdvihnutej nohy smerom von
· plytký dych
· absencia koncentrácie na pozíciu a ťahanie sa do záklonu cez diskomfort/bolesť
