Reklama

Návod, ako jogovať: Pozícia VYKRÚTENÁ BOHYŇA (+ VIDEO)

Drepy sú jedným z najlepších cvikov, ak túžite po pekných stehnách a zadku.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Kombinácia posilnenia, zastabilizovania a súčasného uvoľnenia skrýva v sebe komplexnosť, ktorá je typickou črtou pre mnohé jogové pozície. Ásana Bohyne s vytočením je nadstavbovou pozíciou, ktorá účinky klasickej bohyne obohacuje o liečivý twist.

Ozdravte chrbticu, prečistite organizmus

Vďaka vytočeniu trupu a jemného tlaku v priestore brušných orgánov dochádza k spusteniu detoxikačných procesov, ktoré sú pre organizmus veľmi prospešné. Je nevyhnutné, aby sme svojmu telu pravidelne pomáhali zbavovať sa odpadových látok, vedie to k lepšiemu tráveniu i funkcii jednotlivých orgánov. Rotácie tiež ozdravujú chrbticu, pretože odstraňujú menšie napätie a mierne blokády po celej jej dĺžke, pomáhajú rozprúdiť tok energie, stimulujú nervový systém. Po duchovnej stránke nás vykrútená bohyňa učí zostať pevne zakorenený a stabilný, aj keď svoju pozornosť upriamujeme rozdielnymi smermi.

„Telesnými benefitmi ásany bohyne s vytočením je na jednej strane posilnenie dolných končatín, najmä predného a vnútorného stehenného svalstva, ako i sedacích svalov. Na strane druhej sa roztvárajú boky, naťahujú triesla, uvoľňuje chrbát. Horná časť tela sa výrazne roztvára,“ opisuje pozíciu Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Tak, ako aj pri základnej pozícii bohyne, aj tá vykrútená podporuje prúdenie ženskej energie, čo môže ovplyvniť mnohé životné situácie aj pohľady na svet.

Parivrtta utkata konásana

Bohyňa predstavuje pozíciu v stoji, ktorá sa radí medzi stredne pokročilé. Je vcelku jednoduchá a ľahko zvládnuteľná, skúsiť ju teda môžu i úplní začiatočníci.

Prevedenie: Postavte sa oboma nohami naširoko. Špičky a kolená vytočte von, dodržiavajte štvorbodové ukotvenie chodidiel. Klesnite panvou dole, nie však pod úroveň kolien. Kostrč nechajte mierne zatiahnutú, zaktivujte stred tela. Hrudník je roztvorený a podvihnutý, ramená sú uvoľnené.

Obe dlane zľahka oprite o stehná, s nádychom sa potiahnite do výšky za temenom hlavy a s výdychom vytočte trup do ľavej strany. S ďalším nádychom jemne zatlačte do pravej dlani, s výdychom sa skúste povytočiť ešte ďalej do ľavej strany. Pohľad smeruje cez ľavé rameno do strany alebo dozadu. V pozícii neustále ťahajte kolená smerom von za ich vonkajšou hranou. Ak sa v pozícii cítite silno a stabilne, zdvihnite obe päty od zeme a zotrvajte na špičkách. Zostaňte 8 až 15 hlbokých dychov. Nezabudnite previesť aj na druhú stranu.

„Veľmi dôležité je sa po celý čas ťahať do výšky za temenom hlavy, aby sa chrbtica otáčala v napriamení. Ramená zaťahujte dole a krk držte v uvoľnení,“ dodáva inštruktorka.

ÁNO

· ukotvenie na celej ploche chodidiel alebo rovnomerne na vnútornej a vonkajšej hrane špičiek
· otváranie kolien aj bedier
· napriamený trup
· aktívny stred tela
· uvoľnené ramená
· rotácia po celej dĺžke chrbtice
· neustále vyťahovanie sa do výšky
· plná koncentrácia na pozíciu
· prehĺbený dych

NIE

· balansovanie na vonkajšej/vnútornej hrane chodidiel/špičiek
· ťahanie kolien dovnútra
· guľatenie chrbta
· vyťahovanie ramien nahor
· otáčanie iba ramien/krku/hlavy
· prevádzanie rotácie cez prehnutie v drieku
· padanie váhou tela vpred
· uvoľnený stred tela
· rozptýlená myseľ
· plytký dych/absencia dychu

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Návod, ako jogovať: Pozícia VYKRÚTENÁ BOHYŇA (posilnenie)