Kombinácia posilnenia, zastabilizovania a súčasného uvoľnenia skrýva v sebe komplexnosť, ktorá je typickou črtou pre mnohé jogové pozície. Ásana Bohyne s vytočením je nadstavbovou pozíciou, ktorá účinky klasickej bohyne obohacuje o liečivý twist.

V ľahu na chrbte sa párkrát nadýchnite a vydýchnite. Potom s výdychom zdvihnite zo zeme trup i vystreté nohy. Snažte sa telom vytvoriť písmeno vé. Chrbát vystrite, paže pomaly dostaňte na úroveň kolien. Pohyb zastavte a vydržte 10 sekúnd.
Zdroj: Shutterstock

Ozdravte chrbticu, prečistite organizmus

Vďaka vytočeniu trupu a jemného tlaku v priestore brušných orgánov dochádza k spusteniu detoxikačných procesov, ktoré sú pre organizmus veľmi prospešné. Je nevyhnutné, aby sme svojmu telu pravidelne pomáhali zbavovať sa odpadových látok, vedie to k lepšiemu tráveniu i funkcii jednotlivých orgánov. Rotácie tiež ozdravujú chrbticu, pretože odstraňujú menšie napätie a mierne blokády po celej jej dĺžke, pomáhajú rozprúdiť tok energie, stimulujú nervový systém. Po duchovnej stránke nás vykrútená bohyňa učí zostať pevne zakorenený a stabilný, aj keď svoju pozornosť upriamujeme rozdielnymi smermi.

„Telesnými benefitmi ásany bohyne s vytočením je na jednej strane posilnenie dolných končatín, najmä predného a vnútorného stehenného svalstva, ako i sedacích svalov. Na strane druhej sa roztvárajú boky, naťahujú triesla, uvoľňuje chrbát. Horná časť tela sa výrazne roztvára,“ opisuje pozíciu Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Tak, ako aj pri základnej pozícii bohyne, aj tá vykrútená podporuje prúdenie ženskej energie, čo môže ovplyvniť mnohé životné situácie aj pohľady na svet.