Reklama

Návod, ako jogovať: Pozícia VZNÁŠAJÚCI TROJUHOLNÍK (+ VIDEO)

Návod, ako jogovať: Uvoľňujúca a posilňujúca pozícia BOHYŇA (+ VIDEO)

Zdroj: Pexels

Reklama

Aj keď pozícia trojuholníka je praktizovaná v takmer každej jogovej lekcii, málokto prevádza jeho náročnejší variant vznášajúceho trojuholníka. Ten dokáže dať klasickej verzii ešte väčšiu intenzitu, predĺženie, silu.

Natiahnite sa, spevnite sa, zjednoťte sa

Vzhľadom na postavenie v hornej časti tela, vyžaduje ásana vznášajúceho trojuholníka pevné ukotvenie na celej ploche oboch chodidiel. A to je faktor, na ktorý by ste sa mali zamerať, ako prvý. Pokiaľ totiž nebudete správne uzemnení, väčšina vašej snahy a energie bude smerovať k udržaniu rovnováhy a nie k dosiahnutiu a precíteniu pravého efektu pozície. Spolupráca tela, ako i koordinácia pohybov bude veľmi náročná. Rovnako i v živote nemôžete robiť veľké pokroky, ak nemáte postavené pevné základy v osobnostnej oblasti. Aj túto skutočnosť vás vznášajúci trojuholník naučí.

„Máloktorá pozícia nám tak krásne predĺži prednú i zadnú stranu trupu, ako variácia vznášajúceho trojuholníka. Udržanie rúk v predĺžení trupu totiž vyžaduje intenzívnejšie zapojenie šikmých i priamych brušných svalov a tiež celej plochy chrbta. Spevnejú i dolné končatiny. Ásana strečuje a posilňuje zároveň a to prakticky celé telo. Zatiaľ čo jedna polovica tela pevnie, tá druhá sa naťahuje a to je na nej geniálne,“ opisuje účinky pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Stimuluje brušné orgány, odstraňuje stres i symptómy menopauzy. Pôsobí terapeuticky na úzkosť, ploché chodidlá, neplodnosť, bolesti krčnej chrbtice, osteoporózu, zápal sedacieho nervu.

Utthita Trikonásana

Do pozície vznášajúceho trojuholníka sa môžeme dostať z bojovníka II alebo i odkročením z pozície hory alebo pokojne zo širokého stoja rozkročného.

Prevedenie: Začnite prevedením klasického trojuholníka, kedy z bojovníka II podľa možností dopnete predné koleno a natiahnete napriamený trup nad prednú nohu s rukami naširoko roztvorenými nad sebou. V základnej pozícii sa zastabilizujete, pokojne i počas niekoľkých dychov. S nádychom pomaly potiahnete najprv hornú a následne dolnú ruku do predĺženia trupu. Dlane sú nasmerované k sebe. S výdychom ruky potiahnete ešte ďalej do dĺžky a pootvoríte trup mierne nahor, aby telo zostalo v bočnej línii.

Pre lepšiu stabilitu pomôže, ak budete vnútorné stehná vedome ťahať k sebe a kostrč zaťahovať dovnútra. Potrebné je i pevné jadro tela. Chrbtica zostáva po celý čas dlhá, rovná, hlava v jej predĺžení a ramená odtiahnuté od uší. Zotrvajte v pozícii päť až osem dychov, pokojne i viac. Následne sa z nej opatrne uvoľnite, preveďte pozíciu s opačným postavením tela, napr. lukostrelca a potom zopakujte aj na druhú nohu. 

ÁNO

· štvorbodové ukotvenie chodidiel
· vystretá a pevná zadná noha
· udržanie úklonu trupu
· ťahanie zadného boku nahor
· ťahanie spodného boku pred seba
· napriamený chrbát
· roztváranie hrudníka
· ramená odtiahnuté od uší
· pevný stred tela
· hlava v predĺžení chrbtice
· prehĺbený dych
· plná koncentrácia na pozíciu

NIE

· balansovanie na chodidlách (zdvíhanie vnútornej/vonkajšej hrany chodidla, prenášanie váhy na špičky/päty)
· pokrčenie zadného kolena
· uzamknutie kolenného kĺbu prednej nohy, tzv. prepnutie kolena
· zatváranie horného bedra, resp. jeho padanie nadol
· ťahanie sa do predklonu
· zhrbený/prehnutý chrbát
· napäté ramená vytiahnuté k ušiam
· napätý krk zalomený dozadu/dopredu/do strany
· plytký dych
· rozptýlená myseľ

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Návod, ako jogovať: Pozícia VZNÁŠAJÚCI TROJUHOLNÍK