Aj keď sa môžu javiť, ako nenáročné, ak ich chceme previesť v perfektnom technickom nastavení, nemusia byť úplne jednoduché. Preto aj základné ásany, akou modlitba je, treba cibriť.

Na nenávidené skracovačky zmeníte názor.
Zdroj: shutterstock

Stabilita v mysli aj tele, duchovné osvietenie, zbožná energia

Pozícia modlitby predstavuje počiatočnú aj záverečnú ásanu Pozdravu slnka a napriek tomu, že je veľmi jednoduchá, má výrazný fyzický aj psychický efekt. V niektorých kultúrach je formou pozdravu, či vyjadrenia vďaky. Dlane spojené pred hrudníkom vo vzpriamenom stoji vyvolávajú v praktizujúcom pokoj a umiernenie. Môžeme ju prirovnať k meditácii, pretože rovnako púšťa z hlavy negatívne myšlienky, napätie, zlo. Jej praktizovanie vedie k zabíjaniu starých, senilných buniek a vytváraniu nových, vďaka ktorým sa cítime mlado a vitálne.

„Ásana nestabilizuje iba myseľ, ale taktiež telo. Učí napriameniu i ukotveniu, zapája jadro tela. Ak chceme v pozícii stáť skutočne správne, potrebujeme dodržať rovnomerné rozloženie váhy na celej ploche chodidiel, čo zapája komplet dolné končatiny. Postoj v modlitbe predstavuje pre svaly a kĺby nôh doslova výživu. Udržať pevné a stabilné nastavenie trupu zas vyžaduje aktivitu jadra tela, čo spevní svalstvo brucha i chrbta od povrchu do hĺbky,“ opisuje základné aspekty pozície Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy. Vďaka pocitu pokoja, ktorý sa v pozícii navodí, pookreje nervový systém a tým bude profitovať vlastne celý organizmus.