Reklama

Návod, ako jogovať: Uvoľňujúca a posilňujúca pozícia BOHYŇA (+ VIDEO)

Návod, ako jogovať: Uvoľňujúca a posilňujúca pozícia BOHYŇA (+ VIDEO)

Zdroj: Pexels

Reklama

Niektoré jogové pozície sú skrátka božské. Prevedením, účinkom, vzhľadom. Pozícia Bohyne má genialitu už vo svojom názve – uvoľňuje, posilňuje, prebúdza, aktivuje. A nie je vôbec náročná.

Zobuďte v sebe ženskú energiu, posilnite korene

Ásana Bohyne sa tiež nazýva pozícia Divokého anjela a skrýva v sebe množstvo vzácnych benefitov. Spája nás s našim vlastným vnútorným božstvom, posilňuje dolnú energiu apánu, aktivuje korene i sakrálnu čakru. Keď ju zvyknete praktizovať, dávajte si pozor na príval ženskej energie, ktorá sa v tejto pozícii prebúdza. Bude vás ovplyvňovať všade – v samotnej pozícii i v životných situáciách. Bude smerodajná v tom, ako naložíte s citmi, činmi, ľuďmi.

„Pozícia bohyne sa postará o aktiváciu všetkých základných energetických centier, zároveň vám tonizuje a natiahne spodnú časť tela. Výrazný strečing pocítite na vnútornej strane stehien, v oblasti triesel a hrudníka. V partiách prednej strany stehien a vo svojom jadre krásne zosilniete, posilníte ich. Vo vašom tele sa rozhorí vnútorný oheň, zvýši sa cirkulácia krvi, rozprúdi sa energia,“ objasňuje Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Pozícia podporuje energiu v okolí panvy, čím je veľmi osožná pre reprodukčné orgány. Neraz už pomohla v stavoch neplodnosti. Hovorí sa, že napätie sa ukladá najviac do oblasti bokov, preto ich máme veľmi často tuhé. Bohyňa vám pomôže odbúrať oboje – psychickú i fyzickú tuhosť.

Utkata Konásana

Ásana bohyne sa zaraďuje medzi mierne pokročilé pozície v stoji. V jednoduchšom spôsobe prevedenia ju môžu praktizovať aj začiatočníci.

Prevedenie: Postavte sa oboma nohami naširoko. Špičky a kolená vytočte von, dodržiavajte štvorbodové ukotvenie chodidiel. Klesnite panvou dole, nie však pod úroveň kolien. Kostrč nechajte mierne zatiahnutú, zaktivujte stred tela. Hrudník je roztvorený a podvihnutý, ramená sú uvoľnené.

V pozícii neustále ťahajte kolená smerom von za ich vonkajšou hranou. Poloha rúk môže byť rôzna – spojené dlaňami pred hrudníkom do modlitby, pokrčené v upažení s pravým uhlom v lakťových kĺboch, vytiahnuté nahor so spojenými dlaňami. Ak sa v pozícii cítite silno a stabilne, zdvihnite obe päty od zeme a zotrvajte na špičkách. Zostaňte 8 až 15 hlbokých dychov.

„Vyhýbajte sa tomu, že padáte hrudníkom vpred. Deje sa to obvykle vtedy, keď uvoľníte stred tela, vystrčíte zadok, uvoľníte brucho,“ upozorňuje inštruktorka.

ÁNO

· ukotvenie na celej ploche chodidiel alebo rovnomerne na vnútornej a vonkajšej hrane špičiek
· otváranie kolien aj bedier
· napriamený trup
· aktívny stred tela
· uvoľnené ramená
· plná koncentrácia na pozíciu
· prehĺbený dych

NIE

· balansovanie na vonkajšej/vnútornej hrane chodidiel/špičiek
· ťahanie kolien dovnútra
· guľatenie chrbta
· vyťahovanie ramien nahor
· vysúvanie zadku príliš dozadu
· padanie váhou tela vpred
· uvoľnený stred tela
· rozptýlená myseľ
· plytký dych/absencia dychu

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Návod, ako jogovať: Uvoľňujúca a posilňujúca pozícia BOHYŇA