Fotostory

Ste nespokojní? 5 životných období, kedy je najlepší čas na ZMENU!

×

Máte chuť niečo v živote zmeniť, ale tá ručná brzda je stále zatiahnutá? Skok do neznáma prináša riziko, no môže sa aj parádne vyplatiť. Ak viete, ako na to, píše emma.sk.

Začať odznova, niekedy doslova od nuly, je vážne desivá vec. Verte mi, viem, o čom píšem. Ale niekedy sa jednoducho obzriete za svojím doterajším životom a pýtate sa sama seba: Toto som fakt chcela? Napĺňa ma takýto život a som naozaj šťastná? Počas života natrafíme na niekoľko období či situácií, keď nám táto myšlienka bude vŕtať v hlave intenzívnejšie a začneme prehodnocovať, či sme nemali niečo v živote spraviť inak.

My ľudia robíme veľmi veľa vecí, ktoré ubližujú nám aj druhým, no nechceme si ich pripustiť, lebo tak ochraňujeme svoj imidž a obraz, ktorý o sebe budujeme na verejnosti.
Mgr. Radovan Kyrinovič - psychológ

Viac si plniť sny, skúšať nové veci, spoznávať iných ľudí. Tým zásadným momentom je pre niekoho rozpad dlhoročného vzťahu, pre ďalšieho okrúhle jubileum, strata blízkej osoby a s mnohými z nás zamávala aj korona a nastavila nám pekne vyleštené zrkadlo. Kedy je ten vhodný čas na zásadnú životnú zmenu a ako ju spraviť čo najbezbolestnejšie?

Som naozaj šťastná? Počas života natrafíme na niekoľko období či situácií, keď nám táto myšlienka bude vŕtať v hlave.
Som naozaj šťastná? Počas života natrafíme na niekoľko období či situácií, keď nám táto myšlienka bude vŕtať v hlave.
Zdroj: Shutterstock

Kedy, ak nie teraz?

Túžite vyraziť na cestu okolo sveta? Zmeniť školu alebo prácu? Opustiť vzťah, ktorý vás už nerobí šťastnou, či presťahovať sa na vidiek a založiť farmu? To všetko sú zmeny, ktoré si môžete naplánovať a môžu sa udiať prakticky kedykoľvek. „Predpokladom na takúto zmenu je v prvom rade prijatie faktu, že niečo nie je v poriadku a tak, ako by sme chceli. Či už je to nefunkčný vzťah, fajčenie alebo alkoholizmus. My ľudia robíme veľmi veľa vecí, ktoré ubližujú nám aj druhým, no nechceme si ich pripustiť, lebo tak ochraňujeme svoj imidž a obraz, ktorý o sebe budujeme na verejnosti,“ vysvetľuje psychológ Mgr. Radovan Kyrinovič. Veď čo by si o vás, úspešnej manažérke, pomysleli ľudia, keby ste sa zrazu vykašľali na skvelý džob a plat a začali namiesto toho, čo ja viem, vyrábať biomydlá? Alebo keby ste sa v poslednom ročníku vysokej školy vybrali cestovať po Indii s ruksakom na chrbte? Rozhodnúť sa pre takúto životnú zmenu, to si vážne žiada odvahu. No priznajte sa, nikdy vám niečo podobné nenapadlo?

Nebojte sa vyraziť svojmu šťastiu v ústrety.
Nebojte sa vyraziť svojmu šťastiu v ústrety.
Zdroj: Shutterstock

„A potom sú tu zmeny, ktoré si nevieme naplánovať, ako trebárs vyhodenie z práce, rozvod či rozchod, s ktorým ste nepočítali, či úmrtie niekoho blízkeho. Takéto nečakané zmeny sú najviac stresujúce a keď ich dobre nespracujeme a neadaptujeme sa na ne, môžu prejsť do posttraumatického syndrómu a výrazne zhoršiť prežívanie človeka,“ pokračuje Radovan Kyrinovič, ktorý spolupracuje s Ligou za duševné zdravie na podpore psychického zdravia na školách. Či už sú to zmeny, ktoré dlhodobo pociťujeme, že by sme ich mali spraviť, alebo prídu neočakávané situácie, ktoré nemôžeme ovplyvniť, vždy sa v nich dá nájsť impulz spraviť niečo dobré pre seba. Na to netreba zabudnúť.

SITUÁCIE, KTORÉ NÁS NAJČASTEJŠIE DOKÁŽU NAKOPNÚŤ K ZMENE:

1. Výpoveď z práce

Kedysi boli ľudia zvyknutí stráviť celý život v jednom zamestnaní, v jednej firme a výpoveď sa považovala za akúsi spoločenskú hanbu. Dnes už sa to, našťastie, nevníma tak dramaticky. Skôr prevláda trend každých pár rokov zmeniť prácu. A ak vás z nejakého dôvodu vyrazia a vy stratíte na istý čas stabilitu, príjem aj kolegov, skúste sa na to pozrieť aj z tej lepšej stránky. Dostali ste príležitosť venovať sa niečomu, na čo ste doteraz nemali čas, rozbehnúť vlastný biznis alebo si nájsť zamestnanie, v ktorom budete viac vynikať.

Dnes skôr prevláda trend každých pár rokov zmeniť prácu.
Dnes skôr prevláda trend každých pár rokov zmeniť prácu.
Zdroj: Shutterstock

„Ak sa to stane niekomu, kto nikdy nezvažoval iné možnosti ako svoju prácu, nie je flexibilný a nemá vytvorené sociálne kontakty, môže to byť pre človeka likvidačné na fyzickej aj psychickej úrovni. Preto je dôležité mať vlastné záľuby a sny. Niekedy tú zmenu spraviť chceme, len sa na ňu nevieme odhodlať alebo vyčkávame na vhodný moment. A ten moment sa zrazu objaví,“ radí psychológ a odporúča spraviť si zoznam toho, čo všetko vám táto situácia umožňuje. Ľudský mozog sa bude prirodzene chcieť zaoberať negatívnymi stránkami veci, to je prirodzené, no o to viac treba budovať tie pozitívne. Iste sa nejaké nájdu a posunú vás k zmene, ktorá môže byť veľmi prospešná.

POKRAČOVANIE ČLÁNKU NA ĎALŠEJ STRANE.