Reklama

Tajomstvá kožušiny: Od pravekej zástery po kožušinové tangá! 1. časť

×
Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Jasmina Alagič ako nová tvár netradičnej realityshow!
    Reklama

    Miroslava Košťálová

    Externá editorka webu Wanda.sk

    Kožušina bola kedysi symbolom chudoby a prežitia. V priebehu storočí sa zmenila na synonymum luxusu a sociálneho postavenia, čo odzrkadľuje fascinujúce historické zmeny v móde a spoločnosti.

    Kde bolo, tam bolo, bol raz jeden praveký človek. Bol nielen zberač, ale aj lovec. Zistil, že kožušinu zo zvierat môže využiť viacerými spôsobmi. Keďže praveký človek žil v jaskyni a bolo v nej chladno, prikrýval sa kožušinou, pretože udržiavala teplo. Čoskoro prišiel na to, že kožušinou sa môže zakryť aj počas bežného dňa, keďže ho chránila pred slnečnými lúčmi. Prvé odevy boli teda z kožušín zabitých zvierat alebo zdochlín. Ženy si dávali kožušinu na hrudník, brucho a časť nôh, zatiaľ čo muži uprednostňovali buď veľkú kožušinu cez celé telo alebo vo forme bedrovej zástery.

    Podrobnejšie údaje o pravekom odievaní máme vďaka horalovi menom Ötzi. Išlo o človeka z doby bronzovej, ktorého našli v roku 1991 zamrznutého v ľade nad Alpami. Jeho odev pozostával z kožušinovej čiapky, koženého plášťa (časť bola ušitá z kozej kože), namiesto spodnej bielizne mal okolo bedier obmotané rúcho z ovčej kože, nohavice boli z kozej kože, kožušinové topánky vypchaté senom mal zaviazané remienkami z hovädzej kože. Ak by ste ho chceli vidieť, je vystavený v Múzeu prírody v talianskom meste Bolzano.

    Zdroj: Marco Samadelli, Gregor Staschitz

    WA 23 - Na snímke podobizeň ľadového muža Ötziho, ktorú vytvorili Alfons a Adrie Kennisovci. Ötzi mal tmavšiu pokožku, ako sa pôvodne predpokladalo, a v čase keď zomrel, bol pravdepodobne takmer alebo úplne plešatý. Vyplýva to zo štúdie, ktorú v stredu 16. augusta 2023 zverejnila nemecká Spoločnosť Maxa Plancka pre evolučnú antropológiu. Mimoriadne zachovanú prirodzenú múmiu Ötziho náhodou objavili v roku 1991 nemeckí turisti v ľadovci Ötztalských Álp v blízkosti taliansko-rakúskych hraníc.

    POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE

    Autor článku

    Miroslava Košťálová

    Externá editorka webu Wanda.sk
    K písaniu má vzťah odmalička. V období dospievania si založila blog o modelkách, vďaka ktorému získala prvé skúsenosti s robením rozhovorov. Vášeň k slovu ju priviedla k štúdiu editorstva a vydavateľskej praxe, ktoré neskôr rozšírila o dejiny a teóriu divadla. Bola súčasťou redakcií viacerých divadelných festivalov. Externe spolupracovala s vydavateľstvom Ikar na tvorbe kníh. V časopise Emma mala rubriku Hot téma, v rámci ktorej sa venovala trendom v oblasti randenia.