Houstonského lekára Hasana Gokala obvinili prokurátori z krádeže deviatich dávok koronavírusovej vakcíny Moderna z otvorenej injekčnej liekovky a ich následného podania rodine a známym. Hasan Gokal však trvá na tom, že neurobil nič zlé a snažil sa iba zabezpečiť, aby vakcínu nemusel vyhodiť, pretože sa končila jej respiračná doba, ako uviedol jeho právny zástupca.

Dr. Hasan Gokal
Dr. Hasan Gokal
Zdroj: BRANDON THIBODEAUX

Musel sa rozhodovať rýchlo

29. decembra 2020 o 18:45 dorazila do vakcinačného centra posledná objednaná osoba, ktorej lekár podal vakcínu. Napriek tomu mu ešte zostalo deväť dávok, ktoré by musel vyhodiť, keby ich neaplikoval. Lekár tvrdí, že najprv vyhľadal kolegov a záchranárov s otázkou, či niekto z nich nepotrebuje vakcínu. Keďže všetci už boli buď zaočkovaní alebo vakcínu jednoducho odmietli, rozhodol sa deväť spomínaných dávok vziať so sebou domov a zaočkoval nimi starších rodinných príslušníkov, priateľov, susedov a na koniec aj svoju manželku.

Ťažko chorá manželka

Jeho 47-ročná manželka trpí na pľúcnu formu sarkoidózy, ktorá zväčšuje hlboké lymfatické uzliny pľúc, ktoré následne utláčajú pľúca, a to spôsobuje typické príznaky - suchý dráždivý kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi. K tomu sa pridávajú celkové príznaky ako je horúčka, celková vysilenosť, úbytok na váhe, zvýšené potenie a únava. Manželke podal vakcínu 15 minút pred uplynutím doby jej použiteľnosti.

Okamžitá výpoveď

Po predložení dokumentov o zaočkovaných ľuďoch lekára o niekoľko dní predvolali nadriadení a personálny riaditeľ na pohovor. „Zneužil svoju pozíciu, aby uprednostnil priateľov a rodinu pred ľuďmi, ktorí prešli zákonným prihlasovacím procesom. To, čo urobil, bolo nezákonné a bude podľa zákona niesť zodpovednosť“, tvrdili jeho nadriadení, a preto doktora Gokula ihneď prepustili. Navyše ho obvinili z krádeže deviatich vakcín v hodnote 135 dolárov.