Reklama

Návod, ako jogovať: Pozícia TULEŇ V STOJI (+ VIDEO)

Sadnite si do pozície lotosového kvetu, otočte dlane a chrbtami rúk ich položte na kolená. Vystrite chrbát a sústreďte sa na dych.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Je príjemné schovať sa na chvíľu do seba a vrátiť sa plní energie. Áno, aj toto joga dokáže. Nájdete v nej pozície, ktoré majú mnohoraké a obojstranné účinky.

Zharmonizujte spojenie medzi srdcom a mysľou, otvorte ramená

Ásana tuleňa v stoji v sebe skrýva hlboký predklon, inverziu, strečing, regeneráciu. Pripomína snahu sa na chvíľu do seba schovať, upokojiť, zregenerovať sa. A následne vyjsť plní novej energie a sily čeliť tomuto svetu. „Po telesnej stránke je pozícia tuleňa v stoji výborným strečingom ramien. Krásne ich roztvára a dáva tak priestor i rozpínaniu hrudníka, čo účinne podporí hlboký dych. Uvoľní chrbát a efektívne ponaťahuje zadnú stranu nôh, ako i vnútorné stehná. Tiež otvára bedrá a vlastne naťahuje celú zadnú stranu tela. A hádajte čo posilňuje? Samozrejme váš core, ako väčšina ostatných jogových pozícií,“ opisuje ásanu Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Na duševnej úrovni podporí mentálne funkcie a nastolí rovnováhu medzi citovou a racionálnou stránkou, teda medzi srdcom a mysľou. Je tiež výbornou prevenciou pred depresiou. Stimulovaná je koreňová, sakrálna, solar plexus čakra, čo znamená podpora stability, sebaistoty, akceptácie. Nakoľko ide o určitú modifikáciu hlbokého predklonu, dochádza k výraznému premasírovaniu brušných orgánov, čo má množstvo pozitívnych účinkov – stimulujeme trávenie, zlepšuje funkciu pečene, sleziny, žalúdku. Pomôže tiež pri plynatosti a zápche. Podporená je i mozgová činnosť.

Dandayamana Mudrásana

Pozícia tuleňa v stoji je vlastne ásana širokého predklonu s prepletenými prstami. Je pomerne jednoduchá a ľahko zvládnuteľná i pre začiatočníkov. Individuálny je rozsah pohybu, ktorý má každý praktizujúci iný.

Prevedenie: Vo vzpriamenom stoji odkročte nohami naširoko od seba a umiestnite chodidlá vnútornou hranou rovnobežne k sebe. Po celý čas zotrvajte na celej ploche chodidiel so štvorbodovým ukotvením. S nádychom sa potiahnite za temenom hlavy, aby ste svoj trup v čo najväčšej miere napriamili a predĺžili. Zároveň dajte ruky za chrbát, prepleťte prsty a pokiaľ možno, spojte dlane. S výdychom sa pomaly začnite ťahať do hlbokého predklonu a nechajte ruky klesnúť ponad hlavu.

S ďalším nádychom sa potiahnite ešte ďalej za temenom hlavy a s výdychom hlboký predklon ešte prehĺbte a ruky potiahnite ďalej nad hlavu. V pozícii prehĺbene dýchajte, pričom sa snažte s každým nádychom svoju chrbticu predlžovať a s výdychom ešte hlbšie ťahať do predklonu. Nekmitajte, nesiľte telo, iba mu svojim dychom jemne pomáhajte a riaďte sa predovšetkým jeho aktuálnou vôľou. Zotrvajte aspoň 5 dychov, ideálne 8 až 10.

ÁNO

· celá plocha chodidiel ukotvená na zemi
· chodidlá vnútornou hranou rovnobežne k sebe
· ťahanie váhy tela mierne na špičky
· vyťahovanie sedacích kostí nahor
· zadok v línii chodidiel
· ramená odtiahnuté od uší
· hlava v predĺžení chrbtice
· pohyb tela do predklonu vychádzajúci z bedrových kĺbov, panvy
· koncentrácia na pozíciu a pocit tela v nej
· prehĺbený dych

NIE

· balansovanie na vonkajšej/vnútornej hrane chodidiel
· špičky smerujúce príliš von/dovnútra
· padanie váhy tela na päty
· padanie celého tela dole
· zadok ťahajúci sa za líniu chodidiel - príliš dozadu
· tuhé ramená padajúce k ušiam
· hlava v záklone/predklone
· zamknuté kolená, resp. prepnutie v kĺboch
· ťahanie sa do pozície iba hlavou a hrudníkom
· rozptýlená myseľ
· plytký dych/absencia dychu