Praktizovaním jogových pozícií sa snažíme o odolnejšie, kvalitnejšie, pružnejšie telo. O čo nám ide predovšetkým je upevnenie si svojho zdravia – fyzického i duševného. Zdravé telo rovná sa zregenerované telo a aj na to slúži pozícia s vytiahnutím nôh nahor.

V ľahu na chrbte sa párkrát nadýchnite a vydýchnite. Potom s výdychom zdvihnite zo zeme trup i vystreté nohy. Snažte sa telom vytvoriť písmeno vé. Chrbát vystrite, paže pomaly dostaňte na úroveň kolien. Pohyb zastavte a vydržte 10 sekúnd.
Zdroj: Shutterstock

Odstráňte únavu, pozrite sa na svet obrátene

Pri zaujatí ásany s nohami vystretými nahor alebo inak nazývanej pozície obráteného jazera, vidíme všetko otočené hore nohami, čo nám jemne naznačuje, že aj na životné situácie sa môžeme snažiť niekedy pozrieť z opačnej strany. Najmä na tie, ktoré sa nám často opakujú. Toto vykoľajenie z bežného režimu nám môže pomôcť k zmene postoja, ako i získaniu nadhľadu. Ásana sa tak stáva nielen fyzickou pozíciou, ale taktiež mentálnou prácou, ktorou máme docieliť zbystrenie vedomia a zmyslov, čo nám pomôže vnímať veci intenzívnejšie.

„Pozícia s vystretými nohami nahor predstavuje vynikajúcu úľavu pre unavené, ubolené nohy. Dokáže krásne vystrečovať ich zadnú stranu a pôsobí, ako prevencia pred kŕčovými žilami a nedostatočným prúdením krvi v dolných končatinách. Natiahnu sa aj svaly zadnej strany krku a tiež predná strana trupu. Pomôcť si ňou môžete aj pri miernych bolestiach chrbta,“ vymenováva niektoré z benefitov ásany Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.

Pýšiť sa môže i svojimi terapeutickými vlastnosťami pri pocitoch napätia, stavoch miernych depresií, bolestiach hlavy až migrénach, artritíde, tráviacich problémoch, nízkom a vysokom krvnom tlaku, nespavosti, respiračných ochoreniach, menštruačných kŕčoch, ako i predmenštruačnom syndróme, menopauze, problémoch s močovým systémom. Celkovo upokojuje myseľ a vedie k ustálenému, pokojnému duševnému stavu. Ide o celkom dlhý zoznam pozitívnych vplyvov na celkový zdravotný stav človeka, čo nás opäť presviedča o tom, že sa skutočne oplatí telu pravidelne dopriať uvoľnenie.