Návod, ako jogovať: Pozícia VYSTRETÉ NOHY NAHOR (+ VIDEO)
18. 9. 2020, 20:00 (aktualizované: 15. 7. 2024, 19:14)

Zdroj: Shutterstock, RCA
Praktizovaním jogových pozícií sa snažíme o odolnejšie, kvalitnejšie, pružnejšie telo. O čo nám ide predovšetkým je upevnenie si svojho zdravia – fyzického i duševného. Zdravé telo rovná sa zregenerované telo a aj na to slúži pozícia s vytiahnutím nôh nahor.
Odstráňte únavu, pozrite sa na svet obrátene
Pri zaujatí ásany s nohami vystretými nahor alebo inak nazývanej pozície obráteného jazera, vidíme všetko otočené hore nohami, čo nám jemne naznačuje, že aj na životné situácie sa môžeme snažiť niekedy pozrieť z opačnej strany. Najmä na tie, ktoré sa nám často opakujú. Toto vykoľajenie z bežného režimu nám môže pomôcť k zmene postoja, ako i získaniu nadhľadu. Ásana sa tak stáva nielen fyzickou pozíciou, ale taktiež mentálnou prácou, ktorou máme docieliť zbystrenie vedomia a zmyslov, čo nám pomôže vnímať veci intenzívnejšie.
„Pozícia s vystretými nohami nahor predstavuje vynikajúcu úľavu pre unavené, ubolené nohy. Dokáže krásne vystrečovať ich zadnú stranu a pôsobí, ako prevencia pred kŕčovými žilami a nedostatočným prúdením krvi v dolných končatinách. Natiahnu sa aj svaly zadnej strany krku a tiež predná strana trupu. Pomôcť si ňou môžete aj pri miernych bolestiach chrbta,“ vymenováva niektoré z benefitov ásany Monika Pálová, inštruktorka Power a Vinyasa Flow jogy.
Pýšiť sa môže i svojimi terapeutickými vlastnosťami pri pocitoch napätia, stavoch miernych depresií, bolestiach hlavy až migrénach, artritíde, tráviacich problémoch, nízkom a vysokom krvnom tlaku, nespavosti, respiračných ochoreniach, menštruačných kŕčoch, ako i predmenštruačnom syndróme, menopauze, problémoch s močovým systémom. Celkovo upokojuje myseľ a vedie k ustálenému, pokojnému duševnému stavu. Ide o celkom dlhý zoznam pozitívnych vplyvov na celkový zdravotný stav človeka, čo nás opäť presviedča o tom, že sa skutočne oplatí telu pravidelne dopriať uvoľnenie.
Viparita Karaní
Pozícia sa odohráva v ľahu na chrbte a môžeme ju prevádzať viacerými spôsobmi. Vyberte si spomedzi variantov iba na podložke, s použitím vankúša, zrolovanej deky alebo jogového bloku, prípadne s nohami opretými o stenu. „Ásana je tiež výbornou alternatívou úplnej sviečky počas obdobia menštruácie, kedy sú inverzné pozície nevhodné,“ dopĺňa inštruktorka.
Prevedenie: Položte sa do pohodlného ľahu na chrbát. Zasuňte bradu mierne dnu ku kľúčnym kostiam, aby ste dosiahli dokonalé uvoľnenie zadnej strany krku. Zodvihnite obe nohy nad seba a vystrite ich. Kĺby dolných končatín sa nachádzajú v jednej zvislej línii a nohy s trupom vytvárajú pravý uhol. Ruky môžete nechať pozdĺž tela alebo ich dať na stranu s dlaňami vytočenými nahor, prípadne do vzpaženia s dlaňami vytočenými nahor.
Ustrážte si spodnú časť chrbta, tá musí po celý čas zostať na podložke. Pokiaľ to pre vás nie je možné, preveďte variant s vypodložením spodnej časti zadku na vankúš, zrolovanú deku, jogový blok alebo oprite nohy o stenu. V ásane zotrvajte minimálne 15 prehĺbených dychov, pokojne i viac.
ÁNO
· celá plocha chrbta pohodlne na podložke
· brada mierne zasunutá dnu, uvoľnený krk
· ramená odtiahnuté od uší
· dlane vytočené nahor pri upažení/vzpažení
· nohy pohodlne vystreté nahor
· jedna zvislá línia bedrových, kolenných, členových kĺbov
· prispôsobenie prevedenia pozície svojim aktuálnym fyzickým možnostiam
· pokojná myseľ
· prehĺbený dych
NIE
· prehýbanie sa v drieku
· brada vysunutá nahor, záklon v krku
· brada príliš vsunutá dnu, napätie v krku
· ramená vytiahnuté k ušiam, pocit tuhosti
· dlane otočené nadol pri upažení/vzpažení
· nohy vytiahnuté do šikmej línie k telu/od tela
· prevádzanie nevhodného variantu pozície, ktorý telu neprináša potrebnú úľavu
· rozptýlená myseľ
· plytký dych/absencia dychu
