Odborníci opakovane prízvukujú, že častejší sex je skvelý pre zdravie a vzťah. Okrem pozitívneho účinku na emocionálnu blízkosť partnerov prináša aj fyziologické benefity. Pravidelný a kvalitný sexuálny život má množstvo výhod, z ktorých sme pre vás vybrali štyri najdôležitejšie.

Sex postojačky.
Sex postojačky.
Zdroj: Shutterstock

1. benefit: Intimita a vzájomný sex stmeľuje pár ako nič iné
Sexuálna aktivita je fenomén, ktorý dokáže stmeliť aj pár vo fáze konfliktu. Sexuálne splynutie nie je iba fyzická, ale v prvom rade emocionálna záležitosť. Uvoľnením  hormónov, ako je oxytocín, sa prehlbuje medzi milujúcimi ľuďmi puto, ktoré iným spôsobom len tak ľahko nevytvoríte. Ak si pár sexuálne „sadne“, dokáže ľahšie prekonávať tie isté vzťahové problémy, ktoré postihnú pár, ktorý si sexuálne nerozumie. Sex okrem toho učí ľudí tolerancii, akceptácii, hľadaniu kompromisov a vzájomnému porozumeniu.

Sex
Sex
Zdroj: Shutterstock

2. benefit: Sex výrazne podporuje duševné zdravie
Keď hovoríme o sexe, veľakrát ho vnímame len ako nástroj rozkoše a potešenia. Lenže lekári opakovane dokázali, že sex má neodškriepiteľne pozitívny vplyv na duševné zdravie. Nie, sex nedokáže vyliečiť duševné choroby, ale má nezastupiteľné miesto v rámci ich prevencie. Pri milovaní sa uvoľňujú rôzne hormóny, napríklad dopamín a endorfíny, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu pri zvyšovaní motivácie, pri znižovaní stresu a úzkosti. U mnohých ľudí dokáže sex zlepšiť sebaúctu.

Sex
Sex
Zdroj: Shutterstock

3. benefit:Častejší sex môže pomôcť aj pri fyzických ochoreniach
Zdravý sexuálny život môže prospieť fyzickému zdraviu človeka. Koniec koncov, je to forma cvičenia. Pravidelný sex napríklad znižuje riziko rakoviny prostaty, najčastejšej formy rakoviny u mužov. Častejšia ejakulácia pomáha udržať zdravú prostatu, pretože eliminácia spermií pomáha organizmu zbaviť sa škodlivých látok. Vedeli ste, že muži, ktorí mali v priemere 5 až 7 ejakulácií týždenne, mali riziko rakoviny prostaty až o 36 % nižšie? Častejším sexom môžete znížiť riziko srdcovo cievnych ochorení. Počas sexu srdce silnejšie pumpuje krv, a to udržiava srdcový sval v dobrej kondícii. Navyše, sex nás uvoľňuje a znižuje krvný tlak, tiež znižuje úzkosť a stres.

Sex
Sex
Zdroj: Shutterstock

4. benefit:Sex môže posilniť imunitný systém
Nemusíte sa stať „ľadovým medveďom“, aby ste si posilnili imunitu. Poznáme oveľa príjemnejší spôsob - častejší partnerský sex. Nedávne výskumy potvrdili, že častejšia sexuálne aktivita nám môže pomôcť v boji proti nepríjemným vírusovým ochoreniam. Jedna zo štúdii potvrdila, že páry, ktoré mali pravidelný sex raz alebo dvakrát týždenne, mali vyššie hladiny imunoglobulínu A (IGA). IGA je krvný proteín, ktorý je pre imunitný systém rozhodujúci, pretože sa nachádza v slizniciach. Chráni náš gastrointestinálny trakt, dýchacie cesty, ústnu dutinu a dokonca aj slzné kanáliky.