Ak si myslíte, že táto náročná doba vnáša medzi ľudí iba porozumenie a trpezlivosť, mýlite sa. Dlhodobá izolácia, nemožnosť vykonávať svoju prácu, priškrtenie príjmov, trávenie množstva času na sociálnych sieťach, vnímanie rozdielností medzi ľuďmi, keď jedna skupina cestuje do trópov a druhá nemá ani na poriadny nákup, to všetko spôsobilo vznik nového fenoménu nazvaného karanténna závisť. Psychológovia vravia, že obdobie pandémie vytvorilo prostredie a situácie, ktoré sa stali terčom závisti.

Ako zodpovedne zvládnuť odlúčenie?
Zdroj: shutterstock

Obrovské rozdiely

Súčasná doba zvýraznila priepasť medzi „zvýhodnenými a znevýhodnenými“ . Sme svedkami mnohých výnimiek a papalášskych manierov, ktoré doslova kolú oči bežným ľuďom. Nie div, že v tejto atmosfére si ľudia závidia a nedoprajú. Veľa ľudí prostredníctvom sociálnych sietí vníma svoje straty zapríčinené pandémiou. Čo všetko teda môžeme v čase karantény a pandémie závidieť?

Podmienky bývania

Keď človek trávi množstvo času doma, ak je izolovaný a odkázaný iba na prostredie, v ktorom trávi takmer 24 hodín denne, začne si všímať nedostatky tohto priestoru. Byt, v ktorom žije sa tak stane terčom nespokojnosti, najmä, ak ho porovnáva s bytmi, ktorými sa iní chvália na sociálnych sieťach. Práve to môže spustiť závisť a silnú túžbu po luxuse, chate, jachte či iných materiálnych statkoch.