Fitness Návod, ako jogovať: Antistresová pozícia STRECHA (+ VIDEO)

joga
ZDROJ: Shutterstock

Zbaví vás stresu, prekrví vám mozog, ponaťahuje stuhnuté telo. Bez nej si praktizovanie jogy ani nevieme predstaviť, patrí totiž k jej základným pozíciám a je aj súčasťou pozdravu slnku. Napriek tomu, že ju na jednej lekcii jogy vykonáme niekoľko krát, zvykne trvať aj roky, pokiaľ sa ju naučíme prevádzať skutočne správne.

joga
Zdroj: Shutterstock

Efektívna zástavka na mentálnu reflexiu, univerzálna spojka medzi pozíciami
„Pozícia strechy sa zvyčajne berie akosi automaticky. Aj keď sa v nej zvykneme na chvíľu zastaviť, aby sme sa uzemnili, upokojili a ponorili do svojho vnútra, nie vždy jej venujeme patričnú pozornosť. Takú, akú by si skutočne zaslúžila.

V podobe dokonalého precítenia, zapojenia komplexného tela, prehĺbenia dychu,“ opisuje realitu inštruktorka Power jogy a Vinyasa Flow jogy, Monika Pálová. Napriek tomu, že ju radi podceňujeme, patrí medzi najdôležitejšie, najfrekventovanejšie a aj najnáročnejšie ásany vôbec. Takže určite stojí zato prevádzať ju technicky správne.

Nevyzerá nijak krkolomne, aj tak však dá zabrať vykonať ju s dodržaním základných zásad. Keď v nej budete dôslední, efektívne ponaťahuje zadnú stranu tela a zároveň posilní tú prednú. Priaznivo pôsobí i na psychickú stránku. Pomáha odbúravať napätie a redukovať stres, prekrvuje mozog, odstraňuje únavu a vedie k celkovému oživeniu tela.   

joga - kôň
Zdroj: Shutterstock

Pes hlavou dole - Ádhó Mukha Švánásana
Do pozície strechy sa zvyčajne dostávame z pozície kobry alebo zo psa hlavou hore, to vtedy, keď ju praktizujeme, ako súčasť pozdravu slnka. Môžeme sa do nej dostať tiež z pozícií mačky, dosky, rovného, či hlbokého predklonu  alebo i z bojovníkov.

Prevedenie z pozícií na zemi: Položte dlane pod úroveň ramien, preklopte špičky a za aktívneho zapojenia svalov brucha, vytiahnite sedacie kosti vysoko nahor. Prsty na rukách sú roztiahnuté naširoko a celá plocha dlaní je pevne na podložke. Chodidlá sú na šírku bedier, päty sú položené na zemi. Ak nie sú schopné dotknúť sa zemi, vždy k nej smerujú. Môžete si pomôcť miernym pokrčením kolien, váha však zostáva rovnomerne rozložená na dlaniach a chodidlách.

Ramená sú odtiahnuté od uší, lopatky sú zastabilizované potiahnutím k sedacím kostiam a mierne k sebe. Hlava je v predĺžení chrbtice, krk je uvoľnený a pohľad smeruje k prstom nôh. Hrudník je roztvorený a neustále ho ťaháme k predným stehnám. Kostrč a sedacie kosti vyťahujeme vysoko nahor. Zadné stehná smerujú dozadu. Chrbát je po celý čas rovný.   

Prevedenie z pozícií v stoji: Pokiaľ do pozície strechy smerujeme zo stoja, položíme dlane pod ramená a odkráčame/odskočíme nohami dozadu. Následne pozíciu dotiahneme podľa vyššie uvedeného návodu. V pozícii strechy zostávame niekoľko prehĺbených dychov. Vždy chvíľku trvá, kým sa v nej „nájdeme“ a telo dáme do správnej polohy.  

„Pamätajte, že v pozícii strechy rastiete a vaše telo sa predlžuje. Ak máte, naopak, pocit, že padáte do ramien, či dlaní, musíte ju napraviť. Vždy vedome vyťahujte sedacie kosti nahor, sú najvyšším bodom. Správny je pocit, že sa z dlaní i chodidiel  vyťahujete,“ dodáva inštruktorka.

ÁNO
· dlane na šírku ramien
· roztvorené prsty na rukách, prostredník smeruje vpred
· vytláčanie z celej plochy dlaní
· uvoľnený krk, pohľad k dolným končatinám
· ramená odtiahnuté od uší
· rovný chrbát
· aktívny stred tela
· kostrč a sedacie kosti vysoko nahor
· päty na zemi alebo smerujúce k zemi
· vyťahovanie sa nahor, predlžovanie tela a odľahčovanie kostry
· prehĺbený dych
· dokonalá koncentrácia na pozíciu

NIE
· dlane príliš na úzko/na široko
· spojené prsty na rukách, prsty smerujúce dnu alebo von
· zdvíhanie vnútornej strany dlaní od podložky
· hlava v záklone alebo prílišnom predklone
· ramená padajúce k ušiam
· guľatý/zhrbený chrbát
· absencia aktivity stredu tela
· prepadávanie kostrče dole
· padanie váhy tela dopredu – na dlane a ramená
· vyťahovanie sa na špičky
· padanie dole, zaťažovanie kĺbov
· plytký dych
· podceňovanie pozície absenciou koncentrácie

#WANDASK